Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wydawniczy debiut gdyńskiej licealistki

Dla Zofia Turzyńskiej, uczennicy X LO w Gdyni, kreślenie słów, opisywanie historii jest naturalne. - Nie mogę tego nie robić, skoro tak wiele dzieje się wokół mnie - mówi. Właśnie ukazała się drukiem jej debiutancka powieść "Wybierz białego wilka".

Kiedy Zofia, uczennica gdyńskiej "dziesiątki", wysłała do wydawnictwa Novae Res tekst swojej powieści, po kilku tygodniach nadeszła entuzjastyczna odpowiedź. Wydawca zaproponował od razu podpisanie umowy na wydanie książki. Konsternacja w redakcji nastąpiła wtedy, kiedy autorka zapytała, czy podpiszą umowę z niepełnoletnią osobą. - Byli zaskoczeni, że napisałam powieść. Ja, uczennica szkoły - śmieje się Z. Turzyńska, która właśnie zdała do III klasy liceum.

Zofia mieszka w kaszubskiej wsi, u podnóża Wieżycy, do szkoły w Gdyni dojeżdża pociągiem. Kiedy nadeszła pandemia i zajęcia szkolne przeszły w tryb zdalny, dziewczyna zaczęła pisać swoją debiutancką powieść. - To był trudny czas. Wszystko było pozamykane. Tymczasem w mieście w mojej powieści nie było pandemii, życie toczyło się normalnym rytmem. Dlatego udało mi się ją napisać w pięć miesięcy. Pracowałam systematycznie. Najpierw wymyśliłam postacie, zaczęła się ich historia i na bieżąco, na kolejnych stronach, rozwijała się - mówi pisarka.

Jak powstaje jej literatura? - Historie zaczynają się od opowiadania - często opisuję je mamie albo przyjaciółce. Niektóre zaczynają żyć dalej, inne czekają. Ile mam takich rozpoczętych plików, nie liczę. Kolejne dwie książki są już napisane, następna w przygotowaniu. Jedna z nich będzie o sercu i o uczuciach, które się w nim rodzą - wyjaśnia Z. Turzyńska. Debiutancką powieść nastolatki z gdyńskiej szkoły można już kupić w księgarniach.


Więcej o młodej gdyńskiej pisarce w numerze 33. "Gościa Gdańskiego" na 21 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama