Nowy numer 09/2024 Archiwum

Nowy rycerz w Wejherowie

W liturgiczne wspomnienie bł. ks. Michała McGivneya, założyciela Zakonu Rycerzy Kolumba, w Wejherowie odbyła się ceremonia, w czasie której kolejny mężczyzna dołączył do Rady im. ks. Edmunda Roszczynialskiego.

Od dwóch lat 13 sierpnia wspomina się liturgicznie bł. ks. M. McGivneya. We wszystkich miejscach świata Rycerze Kolumba biorą udział w Mszy św. i powierzają jego wstawiennictwu siebie, swoje rodziny i pełnione dzieła miłosierdzia.

Dzień liturgicznego wspomnienia jest także dobrą okazją do włączenia nowych braci do grona Rycerzy Kolumba. W tym roku dokonało się to w Radzie im. ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie, której kapelanem jest ks. prał. Tadeusz Reszka. W obecności Skarbnika Stanowego br. Jacka Pisza, podczas uroczystej ceremonii, do wspólnoty Rycerzy Kolumba został przyjęty kolejny mężczyzna. Po jej zakończeniu bracia wspólnie z wiernymi odmówili Różaniec, a następnie uczestniczyli we Mszy św. i nabożeństwie fatimskim z procesją.

Błogosławiony Michał McGivney żył w latach 1852-1890. Urodził się w rodzinie emigrantów irlandzkich jako pierwszy z trzynaściorga dzieci. Dorastając w trudnych warunkach społecznych, kształtował swoje serce do umiłowania Kościoła, rodziny i niesienia pomocy potrzebującym. Realizował te święte pragnienia jako kapłan, stawiając przede wszystkim na umacnianie wiary w świeckich członkach Kościoła. Wyprzedzając o wiek postanowienia Soboru Watykańskiego II, ks. Michał jako proboszcz powierzał odpowiedzialność za lokalną wspólnotę wszystkim swoim wiernym: zachęcał do współpracy i był otwarty na ich inicjatywy. Szukał pogubionych i towarzyszył tym, których dzisiaj nazywamy ludźmi z peryferii.

Najważniejszym przekonaniem duszpasterskim ks. McGivneya było ukazanie roli mężczyzny w budowaniu wiary rodziny i parafii. Dlatego w lutym 1882 roku założył pierwszą wspólnotę katolickich mężczyzn, nadając jej konkretny etos - zasady miłosierdzia, jedności i braterstwa, a także osadzając ją w społeczeństwie amerykańskim jako organizację służącą wychowywaniu dobrych katolickich obywateli. Te założenia oddaje przyjęta przez nich nazwa: Zakon Rycerzy Kolumba. Więcej o życiu i działalności bł. ks. Michała McGivneya, a także o cudach za jego wstawiennictwem można dowiedzieć się TUTAJ.

Obecnie Zakon Rycerzy Kolumba liczy ponad dwa miliony mężczyzn na całym świecie, w tym wielu kapłanów i biskupów. W Polsce jest ponad siedem tysięcy braci, zaś w naszej archidiecezji blisko trzystu. W ogromnej większości to mężowie i ojcowie, którzy prowadzą swoje rodziny do Chrystusa i na nim budują swoją katolicką tożsamość w świecie walki i antywartości. Duchowi synowie ks. McGivneya udzielają się w ewangelizacji parafii i niesieniu pomocy potrzebującym, a działając w braterskiej jedności, są w stanie dokonać wiele dobra i zainspirować wielu do odważnego i świadomego przeżywania swojej wiary przez modlitwę i dobre uczynki.

Aby zostać Rycerzem Kolumba, trzeba być mężczyzną, mieć ukończone 18 lat i być praktykującym katolikiem w łączności ze Stolicą Apostolską. Zgłaszać się można poprzez stronę internetową lub u ks. Krystiana Wilczyńskiego, archidiecezjalnego kapelana duszpasterstwa Rycerzy Kolumba.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama