Nowy numer 09/2024 Archiwum

Pokłony feretronów mogą zostać narodowym dobrem

Ruszyła procedura wpisania pielgrzymki na Kalwarię Wejherowską wraz z pokłonem feretronów na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Inicjatorem działania jest starostwo wejherowskie.

Z inicjatywy Gabrieli Lisius, starosty wejherowskiego, tradycja pielgrzymowania na Kalwarię Wejherowską oraz pokłonów feretronów może zostać wpisana na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Zależy nam na tym, by nasza tradycja pielgrzymek została zauważona i doceniona. Chcielibyśmy, by kolejne pokolenia rozumiały wartość duchową i kulturową pielgrzymek. Czeka nas długa droga. Jesteśmy pewni, że jeśli zakończymy ten proces sukcesem, będzie to niezwykle cenna promocja dziedzictwa kulturowego powiatu wejherowskiego - mówi G. Lisius.

Wstępna ocena ekspertów wskazuje, że odbywające się od kilku wieków pielgrzymki kalwaryjskie oraz charakterystyczny dla Kaszub pokłon feretronów kwalifikują się do wpisu. Wejście na krajową listę dziedzictwa niematerialnego będzie wyrazem uznania dla tej pięknej tradycji i osób kultywujących ją od pokoleń.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama