Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Rocznica sowieckiej agresji na Polskę - MIIWŚ w Gdańsku zaprasza

17 września, w ramach obchodów 83. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, warto odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

W ramach obchodów o godz. 13 odbędzie się wernisaż wystawy "Kijów 2022. Raport z jednego dnia". Ekspozycja prezentuje prace fotografki Oleny Shovkoplias. Zdjęcia powstały na zlecenie Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w II Wojnie Światowej, artystka w jeden dzień przygotowała spontaniczny reportaż przedstawiający ulice ukraińskiej stolicy wiosną 2022 roku. Prace oglądać będzie można do 17 października na placu przed budynkiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wstęp wolny.

W tym dniu odbędą się także spacery muzealne, w czasie których przedstawiona zostanie m.in. polityka sowietyzacji zajętych terenów, mająca na celu brutalne złamanie polskiego ducha narodowego. Wydarzenie skierowane jest do osób powyżej 15. roku życia (osoby niepełnoletnie wraz opiekunem). Tego dnia spacery muzealne rozpoczną się o godz. 12 i 14. Obowiązują zapisy na stronie internetowej muzeum. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

O godz. 19 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego prezentowany będzie spektakl "Zapiski oficera Armii Czerwonej" w wykonaniu aktorów Polskiego Teatru "Studio" w Wilnie. Sztuka bazuje na dramatycznych wydarzeniach początku II wojny światowej i napaści Armii Czerwonej na ziemie polskie. Akcja rozgrywa się w Wilnie, w Lidzie i okolicach. Spektakl stanowi psychologiczny zapis mentalności sowieckiej w czasach stalinowskich. Bilety zostały już wyprzedane.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama