Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Nie żyje ks. prał. Michał Oksiuta - uroczystości pogrzebowe

W poniedziałek 26 września w godzinach porannych, w 65. roku życia i 40. roku kapłaństwa, zmarł ks. prał. Michał Oksiuta, proboszcz parafii pw. św. Rocha w Rewie.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Michała odbędą się w kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu w sobotę 1 października 2022 r. o godz. 11.00. Bezpośrednio po Eucharystii nastąpi przejazd na cmentarz katolicki w Sopocie, gdzie odbędzie się pochówek.

W przededniu, w piątek 30 września o godz. 17 zostanie wprowadzona trumna z ciałem zmarłego kapłana do kościoła pw. św. Rocha w Rewie. Następnie o godz. 17.45 sprawowana będzie Msza św. parafialna, zaś o godz. 20.00 kapłani z dekanatu oraz księża z rocznika święceń odprawią Eucharystię, która zakończy się Apelem Jasnogórskim.

Zapraszając do udziału w uroczystościach pogrzebowych ks. Oksiuty, polecamy Go miłosiernemu Bogu w naszych modlitwach.

Requiescat in pace!


Michał Lucjan Oksiuta urodził się w Gdyni 6 września 1957 r., w rodzinie Lucjana i Felicji z d. Lisińska. Ochrzczony został 30 września 1957 r. w kościele pw. Świętej Rodziny w Gdyni. We wrześniu 1964 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej. W tym czasie został też ministrantem. 4 czerwca 1970 r. przyjął sakrament bierzmowania w kościele parafialnym pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Różańca Świętego w Gdańsku-Przymorzu. Następny etap edukacji podjął w X Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, które ukończył, zdając egzamin maturalny w 1976 roku. W tym samym roku chciał rozpocząć studia na Uniwersytecie Gdańskim, jednak nie został tam przyjęty. W czerwcu 1977 r. złożył dokumenty do Gdańskiego Seminarium Duchownego. W opinii, jaką otrzymał od księdza proboszcza, zanotowano m.in.: "Michał pochodzi z rodziny bardzo mocno zaangażowanej w życie Kościoła: ojciec był członkiem Synodu Gdańskiego, uczestnikiem spotkań aktywu parafialnego ds. duszpasterskich, matka natomiast działa w poradnictwie rodzinnym przy parafii. Takie środowisko rodzinne miało istotny wpływ na kształtowanie się osobowości Michała. Był on długoletnim ministrantem, czynnie działającym w różnych akcjach ministranckich. Organizował grupy młodzieżowe. Przystępował często do sakramentów św., apostołował".

Święcenia kapłańskie otrzymał 16 czerwca 1983 r. z rąk bp. Lecha Kaczmarka. Jako neoprezbiter został skierowany do parafii pw. św. Józefa przy kościele pw. Chrystusa Króla w Gdańsku. 19 czerwca 1986 r. został skierowany jako wikariusz do parafii pw. św. Michała Archanioła w Sopocie.

1 lipca 1988 r. został ustanowiony diecezjalnym duszpasterzem akademickim i rozpoczął posługę przy parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku-Wrzeszczu. 9 lutego 2003 r. został ustanowiony proboszczem w parafii pw. Chrystusa Miłosiernego w Gdyni-Redłowie. 28 maja 2017 r. metropolita gdański mianował ks. Michała proboszczem parafii pw. św. Rocha w Rewie. W czasie swojej posługi kapłańskiej został także mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Kolegiackiej Gdańskiej przy kolegiacie Najświętszego Serca Jezusowego, a także otrzymał tytuł prałata. Ponadto w latach 2009-2014 pełnił urząd dziekana dekanatu Gdynia-Orłowo.

Zaopatrzony sakramentami świętymi odszedł do domu miłosiernego Ojca 26 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama