Nowy numer 09/2024 Archiwum

II Pielgrzymka Katechetów do Gietrzwałdu

W sobotę 1 października grupa nauczycieli religii z naszej archidiecezji wraz ze swoimi rodzinami po raz drugi pielgrzymowała do Gietrzwałdu. Centralnym punktem była Msza św. w sanktuarium Matki Bożej pod przewodnictwem bp. Wiesława Szlachetki.

Celem pielgrzymki katechetów było zawierzenie Matce Bożej Gietrzwałdzkiej swojej pracy w nowym roku szkolnym - uczniów, dyrekcję, wszystkich nauczycieli i pracowników.

W programie były m.in. poznanie historii objawień Maryi w Gietrzwałdzie, prelekcja Natalii Kmiecickiej, wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii nt. podobieństw maryjnych objawień w Lourdes, Gietrzwałdzie i Fatimie, a także modlitwa na dróżkach różańcowych.

Zwieńczeniem była Msza św. pod przewodnictwem bp. Szlachetki, który w homilii zwrócił uwagę na aktualność objawień gietrzwałdzkich. - Chociaż mają one charakter prywatny i nie wnoszą nic ponad to, co zostało już przekazane w objawieniu powszechnym, to jednak są one po to, aby w konkretnym czasie i miejscu wskazywać na to, co jest ważne i pożyteczne dla naszego codziennego życia i dla naszego zbawienia. Te objawienia są po to, aby umacniać naszą wiarę, ożywiać nadzieję i pobudzać nas do dobrych czynów - mówił biskup.

Podkreślił, że w objawieniach gietrzwałdzkich Maryja po raz kolejny potwierdziła, że nasza ojczyzna jest Jej szczególnie droga. - Maryjo, Matko nasza, Królowo Polski, potrzebujemy Twojej pomocy i wsparcia w naszym zmaganiu się z wyzwaniami codzienności. Chcemy naśladować Ciebie w posłusznym pójściu za Chrystusem i w wielkodusznej służbie bliźnim. Ucz nas kochać naszą ojczyznę. Pomagaj nam bronić jej przed pomysłami ludzi bezbożnych i bezwstydnych, przed egoizmem i prywatą, przed jej poniżaniem i zdradą - zaakcentował hierarcha.

- Naucz nas szacunku dla tych naszych sióstr i braci, którzy poświęcili swoje życie za jej wolność i niepodległość. Wypraszaj nam u swego Syna zwycięstwo nad grzechem i śmiercią. Wypraszaj światło tym, którzy błądzą w ciemnościach, by ciemność nie stała się ich wiecznością. Wypraszaj pokój naszym sercom, naszym rodzinom, ojczyźnie i całemu światu - dodał bp Szlachetka.

Pielgrzymkę podsumował ks. Krystian Wilczyński, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii. - Z Maryją zawsze jesteśmy bezpieczni - mówił.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama