Dzień Papieski to okazja do przypomnienia o stypendystach Dzieła Nowego Tysiąclecia. - Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że fundacja ukształtowała moje życie. Stworzyłam rodzinę, zyskałam przyjaciół, występuję z zespołem i poznałam wiele miejsc w Polsce - mówi Weronika Ceynowa, była stypendystka.
Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" nazywana jest żywym pomnikiem św. Jana Pawła II - idea pomocy zdolnej młodzieży narodziła się po pielgrzymce papieża do ojczyzny w 1999 r. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zagospodarować pieniądze pozostałe z organizacji wizyty zgodnie z myślą Ojca Świętego, czyli pomóc tym, którzy mimo swoich zdolności, nie mają możliwości ich rozwijania. Już tysiące młodych ludzi z archidiecezji gdańskiej mogło rozwinąć talenty muzyczne, naukowe czy językowe. Starsi stypendyści dzięki wsparciu zrealizowali swoje pasje, studiując na wymarzonym kierunku i uczelni w innej części Polski.
Z takiej pomocy skorzystała Weronika Ceynowa z Banina, dziś już absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Gdańsku, żona i mama dwójki dzieci. - Moja droga z fundacją zaczęła się w 2011 r., w czasie nauki w gimnazjum. Od zawsze zajmowałam się muzyką, śpiewałam, grałam. Miałam dobre wyniki w nauce. Z pomocą naszego ówczesnego wikariusza w Baninie ks. Jarosława Hinza złożyłam podanie do fundacji. Po jakimś czasie przyszła wspaniała wiadomość, że zakwalifikowałam się do programu - wspomina.
Jednym z owoców działalności Weroniki w FDNT jest znany w Polsce zespół Tylko Ty, grający muzykę religijną. - Już w czasach studenckich wielokrotnie występowaliśmy na obozach fundacji, sama też, oprócz pełnienia funkcji opiekunki, byłam odpowiedzialna za posługę muzyczną - dodaje.
Najważniejsza historia w życiu Weroniki Ceynowy też wydarzyła się w czasie obozu fundacji. - Z Piotrem, też stypendystą, który pochodzi z Pucka, poznałam się w Ełku. Potem nasza znajomość przerodziła się w coś więcej. I nastąpił najważniejszy dla mnie obóz w Tarnowie w 2019 r. Po koncercie zostaliśmy poproszeni z Piotrem na scenę. W ręku miał kwiaty, uklęknął przede mną i oświadczył się… Była wielka radość, wzruszenie, oklaski. A wszystko było transmitowane w internecie, więc musieliśmy od razu po zaręczynach zadzwonić do rodziców, żeby się nie dowiedzieli od znajomych, co się wydarzyło - wspomina
W archidiecezji gdańskiej fundacja wspiera obecnie ponad 60 uczniów i studentów. - Z naszej pomocy mogą skorzystać już uczniowie VII klasy szkoły podstawowej po zakończeniu I semestru. Podstawowe kryteria to wysoka średnia ocen, pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa - mówi ks. Robert Jahns, koordynator Dzieła Nowego Tysiąclecia w AG.
Więcej o historii stypendystów, Weroniki i Piotra Ceynowów w numerze 41. "Gościa Gdańskiego" na 16 października.