Nowy numer 4/2023 Archiwum

Bóg uzdalnia do wielkich rzeczy

– Oni stają się dla nas zachętą, byśmy i my starali się każdego dnia dawać świadectwo naszej wiary oraz byli ewangelizatorami w dzisiejszym świecie – mówił abp Tadeusz Wojda.

W liturgiczne święto Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w archikatedrze oliwskiej została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem metropolity gdańskiego, który w tym dniu obchodził imieniny. Na modlitwie zgromadzili się m.in. przedstawiciele ruchów, wspólnot i grup duszpasterskich działających w archidiecezji, osoby życia konsekrowanego i klerycy Gdańskiego Seminarium Duchownego. Eucharystię koncelebrowali bp Wiesław Szlachetka i bp Piotr Przyborek, a także licznie zgromadzeni księża diecezjalni i zakonni.

– Apostołowie Szymon i Juda Tadeusz dali świadectwo wiary, oddając życie za Chrystusa i Ewangelię. Dziś dziękujemy Bogu za ten przykład – powiedział na wstępie do liturgii abp Wojda. W homilii ks. Mateusz Tarczyński podkreślił, że każdy ochrzczony w Kościele słyszy to samo zaproszenie, które usłyszeli apostołowie. – „Pójdź za Mną”. Te słowa nie są jednorazowe. To wezwanie, by każdego dnia w najzwyklejszych naszych decyzjach, wyborach usłyszeć je na nowo i zadać sobie pytanie, jak iść, żeby inni, którzy mnie widzą, którzy wiedzą, że jestem człowiekiem wierzącym w Boga i posłannictwo Jezusa Chrystusa, widzieli, że ja idę za Nim, za Jego Dobrą Nowiną, a nie swoją ideą – zaznaczył kaznodzieja. – Każdy z nas na swój sposób, wedle swojego powołania, ma też innych prowadzić do Chrystusa. „Pójdź za Mną” oznacza także „prowadź za sobą innych”, których napotkasz na swojej drodze. Nie za sobą i w swoim kierunku, ale za Chrystusem. Jeśli mam dawać innym świadectwo swojej wiary, to ma w nim pociągać nie to, co jest moje – moje zasługi, ale działanie Chrystusa w moim życiu. To właśnie zadziwia świat. Bóg uzdalnia ludzi do wielkich rzeczy. Mamy być apostołami, czyli wysłannikami Jezusa. Przedłużeniem Jego rąk, nóg, słów, czynów tutaj, na ziemi. Potrzebujemy do tego Bożej łaski – mówił ks. Tarczyński.

Na zakończenie Mszy św. przyszedł czas na życzenia dla solenizanta. – Dziękuję za wspólną celebrację eucharystyczną. To jest bardzo ważne, aby być razem z pasterzem na Eucharystii, ponieważ jest to znak naszej jedności, naszego bycia razem z Jezusem – mówił arcybiskup. Jednocześnie zapewnił o swojej modlitwie za całą archidiecezję, za wszystkich, którzy w niej posługują, idą w wierze, oraz za tych, którzy się pogubili i odeszli od Chrystusa. Poprowadził również modlitwę za śp. abp. Tadeusza Gocłowskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama