Nowy numer 15/2024 Archiwum

Uroczystości pogrzebowe na Westerplatte - zaproszenie

W czwartek 3 listopada rozpoczną się uroczystości związane z pochówkiem obrońców Westerplatte. Wydarzeniem o historycznym znaczeniu będzie pogrzeb 9 żołnierzy i ich dowódcy mjr. Henryka Sucharskiego w piątek 4 listopada na nowym cmentarzu na polu bitwy.

Pożegnanie obrońców Westerplatte rozpocznie się w czwartek o godz. 15 w bazylice św. Brygidy w Gdańsku. Nastąpi wówczas wystawienie na widok publiczny trumien w świątyni. Znajdują się w nich szczątki 9 żołnierzy odnalezionych w ostatnim czasie na polu bitwy oraz ich dowódcy mjr. Sucharskiego. Wszystkie osoby, które będą chciały oddać cześć bohaterom, będą mogły to zrobić do godz. 18.

O godz. 19 w bazylice odbędzie się pierwsze publiczne wykonanie utworu muzycznego Nikodema Kluczyńskiego pt. "Requiem - pamięci poległych obrońców Westerplatte". Wystąpią Polska Filharmonia Kameralna Sopot oraz soliści Anna Fabrello i Piotr Lempa.

W piątek 4 listopada uroczystości pogrzebowe rozpocznie Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Wiesława Lechowicza, ordynariusza polowego Wojska Polskiego w bazylice św. Brygidy. Po niej żołnierze wyniosą trumny i złożą je na wojskowych samochodach, które konduktem, w asyście żandarmerii i policji, pojadą na cmentarz na Westerplatte.

O godz. 11.30 rozpocznie się pogrzeb żołnierzy z udziałem przedstawicieli najwyższych władz Polski. Obecni będą Andrzej Duda, prezydent RP, ministrowie, samorządowcy i przedstawiciele Wojska Polskiego. - Nastąpi uroczyste wprowadzenie trumien na teren cmentarza. Rozpocznie się część związana z przemowami okolicznościowymi, następnie poświęcenie grobów i włożenie trumien do mogił. Delegacje złożą na cmentarzu wieńce. Ten element będzie kończyć uroczystość - mówi prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.

Będzie to także uroczystość otwarcia nowego cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. Po pogrzebie, od 4 do 11 listopada, miejsce to będzie specjalnie iluminowane w godzinach wieczornych.


Organizacja komunikacji w piątek 4 listopada

W związku z uroczystościami pogrzebowymi obrońców Westerplatte w bazylice św. Brygidy w Gdańsku i na cmentarzu Wojska Polskiego na Westerplatte wyłączone z ruchu zostaną następujące ulice:

  • w godz. 7-11 - ul. Katarzynki na odcinku od ul. Rajskiej do ul. Stolarskiej,

  • w godz. 6-15 - ul. Sucharskiego na odcinku od Polferries Terminal Portowy Gdańsk do Morskiego Oddziału Straży Granicznej.

W związku z ograniczonymi możliwościami parkingowymi przy bazylice św. Brygidy organizatorzy zachęcają do pozostawienia samochodów na parkingu podziemnym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ul. pl. Bartoszewskiego 1. Na Westerplatte zostały przygotowane miejsca na parkingu przy plaży, wjazd od ul. kpt. Żeglugi Wielkiej Witolda Poinca.

Dojazd na uroczystości pogrzebowe na cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego będzie możliwy autobusem 106 oraz specjalnie przygotowanymi autobusami dla mieszkańców, które będą odjeżdżały sprzed kościoła św. Katarzyny (ul. Profesorska 3) tuż po zakończeniu uroczystej Mszy św.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama