Nowy numer 5/2023 Archiwum

Boski Adwent

Caritas Archidiecezji Gdańskiej zachęca, by w przedświątecznym czasie pamiętać o najuboższych. W ramach akcji pomocowych organizuje Tutkę Charytatywną oraz zaprasza do zakupu chrześcijańskiego kalendarza adwentowego dla dzieci.

Jedną z praktykowanych przez Caritas form pomocy osobom, którym sytuacja finansowa nie pozwala na zapewnienie sobie codziennego posiłku, jest wydawanie paczek żywnościowych. Idea akcji Tutka Charytatywna jest bardzo prosta i polega na przekazaniu przez Caritas do parafii papierowych toreb mogących pomieścić 10 kg produktów żywnościowych. Stanowi swego rodzaju przypomnienie, że w czasie, kiedy robimy zakupy świąteczne, warto podzielić się dobrem z innymi. Tutki będzie można odbierać w kościołach parafialnych. Wypełnione torby należy zwrócić do parafii lub parafialnego zespołu Caritas przed świętami. Potem zostaną przekazane osobom ubogim.

– Zamysłem jest, aby w paczce znalazły się produkty, które pomogą potrzebującym na Boże Narodzenie, posłużą w przygotowaniu wigilii. Ważna jest również żywność z długim terminem przydatności do spożycia: kasze, makarony, olej, konserwy. Proponujemy dodać także kawę, herbatę, słodycze i bakalie. Tak naprawdę wszystko, co chcielibyśmy podarować drugiej osobie na święta, będzie dobrym wyborem – mówi ks. Janusz Steć, dyrektor gdańskiej Caritas. Warto pomagać, szczególnie w czasach, kiedy nam samym nie jest łatwo. – Obecnie mamy przed sobą wiele różnych wyzwań. Poprzez drożejące ceny energii i produktów staramy się maksymalnie kontrolować nasz domowy budżet i nie ponosić żadnych dodatkowych wydatków. Jednak powinniśmy mieć też na uwadze, że ubogim jest jeszcze trudniej. Może warto pomyśleć, by tutkę uzupełnić rodzinnie, grupowo, wspólnotowo? Takie zespołowe pomaganie będzie dla niektórych o wiele łatwiejsze i nauczy współpracy – zachęca kapłan. – Ten mały gest na pewno sprawi, że poprzez podarowanie żywności świątecznej ktoś będzie mógł przygotować kolację wigilijną, być może pierwszą od dłuższego czasu. W tym domu pojawią się nie tylko bożonarodzeniowe potrawy, ale również świąteczna atmosfera. A przede wszystkim – o co chodzi w działaniach prowadzonych przez nas, katolików – rodzina zostanie zaproszona do spotkania z Jezusem, który narodził się w Betlejem. Przez spełnienie uczynku miłosierdzia możemy pokazać, że nasi bliźni nie są sami – podkreśla ks. Steć.

Tradycyjnie Caritas organizuje również Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, które polega na rozprowadzaniu w parafiach od I niedzieli Adwentu świec świątecznych, goszczących od lat na wigilijnym stole. Nowością natomiast są chrześcijańskie kalendarze adwentowe dla dzieci pn. Boski Adwent. Zawierają 24 okienka na każdy dzień grudnia aż do świąt, w których znajdują się 24 pyszne czekoladki. Prócz tego są tam zadania praktyczne dla dzieci, które uczą, jak spełniać uczynki miłosierdzia względem bliźnich i budują wrażliwość na drugiego człowieka. – W kalendarzu znajdują się również kody QR. Po zeskanowaniu umożliwią obejrzenie filmików, które wyjaśnią przygotowaną oprawę graficzną, a także opowiedzą, jak spędza się święta Bożego Narodzenia w innej części świata. Do tego pomogą wybrać za pomocą strony internetowej świętego patrona na Adwent, za którego wstawiennictwem można modlić się o dobre przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia – mówi ks. Steć.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama