Od 20 do 26 listopada w Gdyni-Małym Kacku potrwa VII Przegląd Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna, organizowany przez Stowarzyszenie "Katolickie Centrum Kultury".
Gdyński kościół pw. Chrystusa Króla przy ul. bp. J.B. Szlagi w ostatnich dniach listopada stanie się pomorskim centrum kultury. Na deskach kurtynowej sceny, zbudowanej w świątyni, 15 finalistów - wyłonionych z 41 zgłoszeń - zaprezentuje swoje spektakle. - Są z całej Polski - od Wrocławia, poprzez Kłodzko, Żywiec, Gliwice, Chorzów, Dębicę, Warszawę, Łódź, Ostródę, Pniewite, aż do Gdańska, Gdyni i Rumi. Pracują, uczą się, studiują, jedni mają 9, a inni 80 lat, tańczą, biegają, śpiewają, migają, nie widzą, jeżdżą na wózkach, wyszli z bezdomności, ale łączy ich jedno - kochają teatr i robią kawał dobrej roboty dla kultury - Nowej Kultury, jak powiedziałby czcigodny sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki - podkreśla Jarosław Szydłak ze Stowarzyszenia KACK.
Tegoroczna Kurtyna rozpocznie się 20 listopada Mszą św. o godz. 18, po której widzowie obejrzą spektakl otwarcia pt. "Psiakość" w wykonaniu Teatru Komedii "Valldal". W następnych dniach, od poniedziałku do piątku, o godz. 18.30 będzie można bezpłatnie obejrzeć spektakle. Dla tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli dotrzeć do gdyńskiego kościoła, organizatorzy przygotowali specjalną możliwość. - Transmisje z występów, jak również wywiady z ich twórcami oraz inne wydarzenia finałowego tygodnia VII Kurtyny będą transmitowane online na kanale YouTube "Kurtyna Mały Kack Gdynia". Będą też dostępne na stronie internetowej www.kurtynamalykack.pl oraz na FB @przegladkurtyna - zapowiada J. Szydłak.
Finałowy tydzień Kurtyny zakończy się 26 listopada o godz. 15 rozdaniem nagród, których łączna wartość wynosi 20 tys. zł. Na koniec odbędzie się koncert gdańskiego chóru Music Everywhere.
W 2022 r. Kurtyna wpisuje się w obchody Roku Józefa Wybickiego. Z tej okazji na widzów i uczestników czekają przygotowane przez organizatorów przy współpracy z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie niespodzianki przybliżające jego postać. - To wszystko, żeby zupełnie na nowo, inaczej, szerzej spojrzeć na autora "Pieśni Legionów", która stała się hymnem naszej ojczyzny - mówi J. Szydłak.
Współorganizatorami VII Kurtyny są miasto Gdynia oraz Narodowe Centrum Kultury. Wydarzenie dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat honorowy objęli m.in.: abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, Jarosław Sellin, sekretarz stanu w MKiDN, Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Szczegółowy program VII Przeglądu Teatrów Amatorskich im. Marka Hermanna znajduje się TUTAJ.