Nowy numer 17/2024 Archiwum

Czesław Nowak odznaczony Orderem Odrodzenia Polski

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył w Belwederze odznaczenia państwowe. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski uhonorowany został Czesław Nowak.

Prezes Stowarzyszenia "Godność", upamiętniającego historię opozycji demokratycznej w czasach PRL, w szczególności w regionie gdańskim, represjonowany w okresie stanu wojennego, odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności społecznej oraz za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski.

Zwracając się w przemówieniu do uhonorowanych Andrzej Duda stwierdził, że w ich życiu nie ma jakiegoś jednego wydarzenia, za które otrzymali państwowe odznaczenie. - Jest to w jakimś sensie suma dotychczasowych dokonań i dotychczasowej postawy właśnie z punktu widzenia niepodległości Rzeczypospolitej. Przez państwa życie, państwa działalność zawodową i społeczną pokazującą, jak bardzo Rzeczpospolita w swoich różnych przejawach działania jest zróżnicowana - od kwestii duchowych, budowania postaw moralnych, etycznych; poprzez rozwój kulturalny polskiego państwa i polskiego społeczeństwa; poprzez naukę; poprzez rozwój gospodarczy Polski, budowanie jej pomyślności również w znaczeniu majątkowym, finansowym, także zamożności polskiego społeczeństwa; poprzez wreszcie dbałość o sprawy państwowe, ekonomiczne, ale w znaczeniu bardziej koncepcyjnym; aż wreszcie skończywszy na walce o wolną, suwerenną, niepodległą Polskę; na edukacji, na mówieniu o tym, dzieleniu się z innymi swoim doświadczeniem, przeżyciem i swoim pojmowaniem niepodległego, suwerennego, wolnego państwa - mówił prezydent podczas uroczystości.

Odznaczeni z okazji Narodowego Święta Niepodległości.   Odznaczeni z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
Jakub Szymczuk /KPRP

- Za kształtowanie takich właśnie postaw i budowanie takich właśnie Rzeczypospolitych z całego serca wszystkim państwu dziękuję. Za wkład w jej rozwój - społeczny, gospodarczy, infrastrukturalny, naukowy, kulturalny - jestem ogromnie wdzięczny. Nie mam wątpliwości, że mimo wszystkich trudności udaje się ją cały czas rozwijać, cały czas budować, konsekwentnie i spokojnie właśnie dzięki postawie i działalności takich ludzi jak państwo, takich Polaków, jak dzisiaj nasi czcigodni odznaczeni. Z całego serca dziękuję - powiedział prezydent.

Czesław Nowak jest jednym z uczestników i organizatorów strajków w Gdańsku w grudniu 1970 roku, w sierpniu 1980, w grudniu 1981 i w sierpniu 1988 roku. Od 1980 roku jest członkiem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego został aresztowany i skazany przez Sąd Marynarki Wojennej na 4,5 roku więzienia i 4 lata pozbawienia praw publicznych. Karę więzienia odbywał w Areszcie w Gdańsku i Potulicach. Zwolniony z więzienia na mocy amnestii w  końcu kwietnia 1983 roku, w 1988 roku został ponownie aresztowany i skazany na 6 tygodni aresztu. W lipcu 1988 roku Tajna Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Portu wybrała go na przewodniczącego. Był też redaktorem naczelnym związkowego pisma "Portowiec".

Od 1994 roku jest prezesem Stowarzyszenia "Godność", którego był współzałożycielem. Stowarzyszenie broni ideałów Solidarności, dąży do ukarania winnych komunistycznych zbrodni oraz usunięcia ze stanowisk sędziów i prokuratorów, którzy orzekali lub oskarżali w procesach politycznych w PRL. Ponadto podejmuje inicjatywy upamiętniające bohaterów i upowszechniające wiedzę o najnowszej historii Polski. Zaangażowane było m.in. w przywrócenie krzyża na mogiłach żołnierzy Westerplatte, postawienie tablicy upamiętniającej spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą na Westerplatte, wzniesienie pomników Jana Pawła II i Ronalda Reagana czy Anny Walentynowicz oraz tablic upamiętniających m.in. masakrę robotników Wybrzeża w grudniu 1970, uczestników modlitw o wolną Polskę, gen. Ryszarda Kuklińskiego. Inicjator nazwania gdańskich ulic imieniem gen. Augusta Fieldorfa "Nila", Anastazego Wiki-Czarnowskiego i Jaworzniaków.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama