W poniedziałek 14 listopada na Jasnej Górze zakończyła się 21. konferencja moderatorów diecezjalnych Żywego Różańca. Na zakończenie Mszy św. został odczytany dokument o włączeniu wspólnoty Różańca Rodziców w struktury stowarzyszenia.
Różaniec Rodziców powstał w 2001 r., w czasie rekolekcji gdańskiej wspólnoty modlitewno-ewangelizacyjnej Marana Tha. Dziś w jego ramach modli się ponad 100 tys. osób na świecie.
Głównym tematem konferencji na Jasnej Górze był nowy statut Żywego Różańca, który uzyskał zatwierdzenie Konferencji Episkopatu Polski w październiku br. Dzięki temu wspólnota Różaniec Rodziców mogła zostać włączona w struktury stowarzyszenia.
Ksiądz Jacek Gancarek, krajowy moderator Stowarzyszenia "Żywy Różaniec", zwrócił uwagę, że zmiany statutowe dotyczą głównie otwarcia się stowarzyszenia na inne wspólnoty wybierające tę formę modlitwy i apostolstwa. - Ten nowy statut daje też możliwość rozwoju kół Żywego Różańca w strefie internetowej - wyjaśnia.
Różaniec Rodziców oparty jest na zasadzie kół Żywego Różańca. Matki i ojcowie tworzą tzw. róże, z których każda ma swojego animatora. Członkowie róży nie muszą znać się osobiście, ważne, że codziennie modlą się za swoje dzieci oraz dzieci wszystkich członków ich koła. Intencje obejmują również dzieci adoptowane oraz z duchowej adopcji, poczęte, a jeszcze nienarodzone, chrześniaków oraz zięciów i synowe.
Gdańskiej delegacji na Jasnej Górze przewodził bp Piotr Przyborek. Biuro Prasowe Jasnej Góry- Od lat trwały działania, aby Różaniec Rodziców został włączony w Żywy Różaniec i w ten sposób mógł w pełni rozwijać się w naszym Kościele katolickim. Po uzgodnieniach formalnych i zatwierdzeniu przez KEP zmian statutowych stało się to możliwe i właśnie dzisiaj nadszedł ten dzień, gdy formalnie zostaliśmy włączeni do wspólnoty ŻR jako nowa gałąź z zachowaniem swojego charyzmatu i charakteru - wskazuje Ireneusz Rogala, koordynator Różańca Rodziców.
- Ten dzień to historyczna chwila, gdy z ziarna rzuconego przez twórcę wspólnoty Marana Tha, a obecnie jej patrona z nieba śp. ks. Andrzeja Kowalczyka wyrosła nowa odrośl, nowa gałąź różańcowa i została wszczepiona w życiodajne łono Kościoła poprzez włączenie do Żywego Różańca. Od samego początku korzystaliśmy z duchowości i łask Żywego Różańca. Od samego początku uczyliśmy się od bł. Pauliny Jaricot, jak rozszerzać poprzez Różaniec Ewangelię. A my wnieśliśmy nasz rodzicielski zapał i wytrwałość oraz determinację w rozwój tej modlitwy - mówi I. Rogala.
Więcej informacji na temat Różańca Rodziców za Dzieci można znaleźć na stronie internetowej www.rozaniecrodzicow.pl.