Nowy numer 4/2023 Archiwum

Dzieli dużo, łączy Bóg

Najbliższe, 37. Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia 2023 roku. W archidiecezji już trwają przygotowania do tego wydarzenia.

Młodzi katolicy z całego świata rozpoczną ŚDM już 26 lipca 2023 r., przybywając na tereny portugalskich diecezji. Gdańszczanie będą zakwaterowani w Porto. Hasło przyszłorocznego spotkania z Ojcem Świętym brzmi: „Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem”. Za przygotowania do wyjazdu odpowiedzialne jest Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży. – Już półtora roku temu podjęliśmy wyzwanie. Początkowo spotykaliśmy się raz w miesiącu na formacji i modlitwie oraz na rozmowach z liderami siedmiu punktów na terenie archidiecezji, które działają z nami od początku. Teraz przyszedł czas na przygotowania bezpośrednie. Powołane zostało lokalne biuro ŚDM, w którym posługują wolontariusze. Pomagamy w organizacji wyjazdu grupom parafialnym, których na ten moment zgłoszonych jest 13. Przeprowadzamy przez rejestrację w systemie portugalskim i szukamy taniego transportu. Promujemy także Światowe Dni Młodzieży w social mediach oraz podczas wydarzeń kościelnych, staramy się dotrzeć do młodych i zachęcić ich do wyjazdu do Lizbony – mówi ks. Piotr Wiecki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Małe grupy spotykają się każdego 23. dnia miesiąca na formacji i budowaniu wspólnoty. – Ma to związek z datą ŚDM, które odbędą się w 2023 roku. Rozważamy słowo Boże oraz nauki, które przekazuje nam papież Franciszek podczas aktualnego orędzia. Oprócz tego poznajemy miejsce, do którego wyjeżdżamy, kulturę, uczymy się użytecznych zwrotów po portugalsku. Grupy służą także charytatywnie, kwestują, aby zdobyć pieniądze na wyjazd. Pomaga w tym biuro diecezjalne, ale ostatnie słowo należy do młodzieży. Pomysły są różne: od rozprowadzania koszulek i innych gadżetów, po organizację spotkań z katechezą i koncertów – dodaje ks. Wiecki.

W parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się rok temu. Obecnie wspólnota liczy 18 osób. – Prócz comiesięcznych spotkań formacyjnych mamy różne akcje, aby zebrać pieniądze na wyjazd. Przygotowywaliśmy palmy wielkanocne, które były rozprowadzane w naszej parafii w Niedzielę Palmową, oraz jeździliśmy po naszym dekanacie, opowiadając o wyjeździe i zachęcając do niego. To nie koniec naszych działań – mówi Marta Rodak, liderka chwaszczyńskiej grupy.

Młodzież ma już doświadczenie, ale część osób wyjedzie na spotkanie z Ojcem Świętym po raz pierwszy. – Cieszymy się, że udało się zachęcić naszych rówieśników. Widzieli zdjęcia i słyszeli relacje z naszego pobytu w Panamie. Zapragnęli pogłębić swoją wiarę poprzez to piękne spotkanie, zarówno z papieżem, jak i z ludźmi z różnych zakątków świata, z którymi na co dzień dzielą nas kultura i kilometry, ale łączy Bóg – dodaje. Dla Marty Światowe Dni Młodzieży są czasem wyjątkowym. – Biorę udział w wydarzeniu już po raz trzeci. Bardzo miło wspominam Dni w Diecezjach, kiedy mieszkamy u rodzin i możemy poznać od podszewki kulturę danego kraju, regionu i duchowość. Zawiązują się wtedy przyjaźnie. Ale punktem kulminacyjnym, na który czekają wszyscy, są wydarzenia centralne, wraz z wieńczącą je Eucharystią, którą odprawia papież Franciszek. Ma on zawsze bardzo dużo wartościowych treści do przekazania młodym – podkreśla Marta Rodak.

Do tej pory na wyjazd do Lizbony z całej Polski zgłosiło się 145 grup. Dane gdańskich ośrodków można znaleźć na stronie internetowej DDM: www.mlodziez.diecezja.gda.pl. Dołączyć można również poprzez kontakt z liderami. Zapisy pozostają otwarte, ale miejsca szybko się zapełniają. Koszt uzależniony jest od wybranej przez grupę formy udziału i transportu. Do uczestnictwa w ŚDM zaproszeni są wszyscy między 15. a 30. rokiem życia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama