Nowy numer 48/2022 Archiwum

Dzieli dużo, łączy Bóg

Najbliższe, 37. Światowe Dni Młodzieży odbywać się będą w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia 2023 roku. W archidiecezji już trwają przygotowania do tego wydarzenia.

Młodzi katolicy z całego świata rozpoczną ŚDM już 26 lipca 2023 r., przybywając na tereny portugalskich diecezji. Gdańszczanie będą zakwaterowani w Porto.

Hasło przyszłorocznego spotkania z Ojcem Świętym brzmi: "Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem". Za przygotowania do wyjazdu odpowiedzialne jest Diecezjalne Duszpasterstwo Młodzieży. - Już półtora roku temu podjęliśmy wyzwanie. Początkowo spotykaliśmy się raz w miesiącu na formacji i modlitwie oraz na rozmowach z liderami siedmiu punktów na terenie archidiecezji, które działają z nami od początku. Teraz przyszedł czas na przygotowania bezpośrednie. Powołane zostało lokalne biuro ŚDM, w którym posługują wolontariusze. Pomagamy w organizacji wyjazdu grupom parafialnym, których na ten moment zgłoszonych jest 13. Przeprowadzamy przez rejestrację w systemie portugalskim i szukamy taniego transportu. Promujemy także Światowe Dni Młodzieży w social mediach oraz podczas wydarzeń kościelnych, staramy się dotrzeć do młodych i zachęcić ich do wyjazdu do Lizbony - mówi ks. Piotr Wiecki, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Małe grupy spotykają się każdego 23. dnia miesiąca na formacji i budowaniu wspólnoty. - Ma to związek z datą ŚDM, które odbędą się w 2023 roku. Rozważamy słowo Boże oraz nauki, które przekazuje nam papież Franciszek podczas aktualnego orędzia. Oprócz tego poznajemy miejsce, do którego wyjeżdżamy, kulturę, uczymy się użytecznych zwrotów po portugalsku. Grupy służą także charytatywnie, kwestują, aby zdobyć pieniądze na wyjazd. Pomaga w tym biuro diecezjalne, ale ostatnie słowo należy do młodzieży - dodaje ks. Wiecki.

Dane gdańskich ośrodków zgłoszonych do udziału w ŚDM można znaleźć na stronie internetowej DDM: www.mlodziez.diecezja.gda.pl. Dołączyć można również poprzez kontakt z liderami. Zapisy pozostają otwarte, ale miejsca szybko się zapełniają. Koszt uzależniony jest od wybranej przez grupę formy udziału i transportu. Do uczestnictwa w ŚDM zaproszeni są wszyscy między 15. a 30. rokiem życia.


Więcej o trwających przygotowaniach do ŚDM w 46. numerze "Gościa Gdańskiego" na 20 listopada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama