Jak zadbać o majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu? O to będzie można zapytać notariusza już w najbliższą sobotę 26 listopada.
Samorząd notarialny co roku organizuje dzień otwarty. Po raz 13. takie spotkanie odbędzie się również w tym roku - tym razem w formule telefonicznej (58 727 35 99), na Messengerze i podczas streamingu na facebookowym profilu "Porozmawiaj z Notariuszem". Wszystko w sobotę 26 listopada w godz. 10-16.
- Notariusza można zapytać o wszystkie sprawy, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. Najczęściej są to szeroko pojęte sprawy majątkowe, umowy kupna i sprzedaży, darowizny oraz zagadnienia związane z dziedziczeniem, takie jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku. Wiele osób nie wie, że część tych czynności można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu - informuje Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu.
Tegoroczny temat akcji brzmi: "Porozmawiaj z notariuszem, jak ochronić majątek rodziny i firmy w czasie kryzysu". - Z perspektywy kancelarii notarialnej obserwujemy, jak sytuacje kryzysowe mobilizują do poszukiwania sposobów lepszego zabezpieczenia majątku. W efekcie pandemii coraz więcej osób - i to w coraz młodszym wieku - podejmuje decyzję o spisaniu testamentu, często w formie aktu notarialnego. Również wojna w Ukrainie i powoli odczuwalny kryzys gospodarczy powodują, że szukamy skutecznych sposobów, by jak najlepiej zadbać o majątek rodziny i firmy. I tu z pomocą może przyjść notariusz - mówi notariusz Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej.
Temat tegorocznego Dnia Otwartego Notariatu jest okazją, by przypomnieć, że katalog umów i czynności notarialnych jest bardzo szeroki i dalece wykracza poza czynności, które są powszechnie kojarzone z notariatem, jak umowy kupna i sprzedaży, testamenty czy pełnomocnictwa. Mieszczą się w nim także takie czynności, jak małżeńskie umowy majątkowe ustanawiające rozdzielność majątkową, umowa o podział majątku wspólnego pozwalająca uniknąć długotrwałego i niekiedy bardzo trudnego dla małżonków lub byłych małżonków postępowania przed sądem czy czynności związane z ustanowieniem zarządu sukcesyjnego po śmierci przedsiębiorcy, umożliwiające kontynuację działalności gospodarczej.
Już po raz trzeci notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Ponownie dyżur będą pełnić również eksperci z Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.
Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się także po ukraińsku. Partnerami akcji są Ukraiński Dom w Warszawie, Fundacja "Nasz Wybór" - w jego siedzibie notariusze będą udzielać informacji na miejscu oraz telefonicznie. Kontakt dla obywateli Ukrainy (rozmowy za pośrednictwem tłumaczy): 22 100 83 89.
Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna. Za jedno z ważniejszych zadań notariusze uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych.
Szczegółowe informacje www.porozmawiajznotariuszem.pl