Nowy numer 5/2023 Archiwum

Matemblewskie Bambinelli - zaproszenie

W niedzielę 4 grudnia w sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku-Matemblewie odbędzie się błogosławieństwo figurek Dzieciątka Jezus. Obrzęd nawiązuje do zwyczaju zapoczątkowanego przez papieża Pawła VI.

Stajenki betlejemskie ze Świętą Rodziną budowane są nie tylko w kościołach, ale i w prywatnych domach. Przykład dał św. Franciszek z Asyżu, który w nocy 24 grudnia 1223 r. we włoskiej miejscowości Greccio w regionie Lacjum zorganizował pierwszy w historii żłóbek. Odtąd ta piękna tradycja rozprzestrzeniła się po całym świecie.

Od wielu lat istnieje w Rzymie zwyczaj, że na pl. św. Piotra w trzecią niedzielę Adwentu, podczas modlitwy "Anioł Pański", papież błogosławi przyniesione przez dzieci figurki Dzieciątka Jezus z domowych i parafialnych żłóbków, zwane Bambinelli. Obrzęd zapoczątkował papież Paweł VI w 1969 roku. Podobnie robili kolejni biskupi Rzymu. Tradycję tę kontynuuje papież Franciszek.

W tym roku zwyczaj ten podejmą również duszpasterze z sanktuarium Matki Bożej Brzemiennej w Gdańsku. - Matemblewo to ważne miejsce na mapie naszej archidiecezji i Pomorza. Od ponad 250 lat znajduje się tutaj łaskami słynąca figura Matki Bożej, oczekującej narodzin Pana Jezusa - mówi ks. Andrzej Pradela, kustosz sanktuarium.

Poświęcenie figurek Dzieciątka Jezus wpisuje się w przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Odbędzie się przy kapliczce Matki Bożej w drugą niedzielę Adwentu po Mszach św. o 7.30, 9.00, 10.30 i 12.00. W południe będzie miało miejsce wydarzenie centralne. - Po Eucharystii dzieci z naszej parafii wystawią krótkie przedstawienie o zwiastowaniu. Następnie przejdziemy radosną procesją "aniołów" ze śpiewem i instrumentami na wzgórze, gdzie nastąpi obrzęd błogosławieństwa figurek Pana Jezusa - tłumaczy ks. Pradela.

Na miejscu będzie można również kupić szopki. - Młodzież z naszej parafii, która wyjeżdża na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży do Lizbony, własnoręcznie przygotowała Bambinelli, które będzie rozprowadzać. W ten sposób można wesprzeć młodych w sfinansowaniu wyjazdu - mówi kapłan.

- Zapraszam wszystkich, całymi rodzinami na tę uroczystość. Przychodzi na świat Nowonarodzony - życie - żeby w naszych małżeństwach, rodzinach, wspólnotach to życie było szanowane, byśmy dostrzegli jego piękno, wspaniałość, niezwykłość. Obrzęd poświęcenia figurek małego Jezusa może być też zaproszeniem dla tych małżeństw, które modlą się o dar potomstwa. Figurka Dzieciątka może być błogosławieństwem podczas tego czekania - zachęca ks. Pradela.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama