Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dzień formacji Rycerzy Kolumba

W sobotę 3 grudnia w sanktuarium św. Jana Pawła II na gdańskiej Zaspie odbył się dzień formacji dla mężczyzn z Zakonu Rycerzy Kolumba. To doroczne wydarzenie ma miejsce w 25 miejscach w Polsce, do których zjeżdżają bracia z okolicznych Rad w swoich diecezjach.

Tegoroczny temat dotyczy nauczania św. Jana Pawła II o rodzinie, zapisanego w adhortacji "Familiaris consortio" z 1980 roku.

Dzień rozpoczął się Eucharystią w sanktuarium, w którego progach uczestników przywitał ks. Waldemar Waluk, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium. Liturgię przygotowali bracia z miejscowej wspólnoty. 

Mszy św. przewodniczył ks. Krystian Wilczyński, archidiecezjalny kapelan duszpasterstwa Rycerzy Kolumba. W homilii nawiązał do obecności papieża Polaka w tym miejscu i do jego nauczania o postawie solidarności budującej każdą wspólnotę. Za przykład podał św. Józefa, opiekuna Zbawiciela, który jest dla dzisiejszego mężczyzny wzorem wsparcia rodziny i potrzebujących. - Podobnym orędownikiem solidarności był bł. ks. Michał McGivney, założyciel Zakonu Rycerzy Kolumba, który zauważył potrzeby swoich parafian i katolickich emigrantów w XIX-wiecznym amerykańskim New Haven - mówił kaznodzieja.

Druga część spotkania miała miejsce w Gdańskim Ośrodku Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II.   Druga część spotkania miała miejsce w Gdańskim Ośrodku Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II.
Archiwum prywatne

Po Mszy św. i adoracji Najświętszego Sakramentu bracia przeszli do Gdańskiego Ośrodka Dokumentacji Nauczania Jana Pawła II, gdzie odbyła się katecheza o nauczaniu papieża o rodzinie. Ta tematyka jest bliska Rycerzom Kolumba, gdyż rodzina należy do podstawowych podmiotów troski i działań zakonu, tak w sferze duchowej, jak i materialnej.

Obok uczestników z archidiecezji gdańskiej był także obecny ks. Piotr Molenda i rycerze z Rady w Nowym Dworze Gdańskim z diecezji elbląskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama