Od 18 do 25 stycznia obchodzony będzie kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jak co roku wierni i duchowni różnych wyznań spotkają się na nabożeństwach w pomorskich świątyniach.
W trójmiejskich kościołach wierni różnych wyznań przez najbliższe dni będą modlić się wspólnie. Hasłem tegorocznych spotkań są słowa proroka Izajasza: „Czyńcie dobro; szukajcie sprawiedliwości” (Iz 1,17). – To czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań na całym świecie, ale też w naszej archidiecezji spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, koncertach i innych spotkaniach, by poznawać się nawzajem i wspólnie modlić się o jedność – mówi ks. kan. Dariusz Ławik, przewodniczący Rady ds. ekumenizmu w archidiecezji gdańskiej.
Co roku na czas wspólnych modlitw opracowywany jest specjalny materiał. W jego przygotowywaniu uczestniczą Polska Rada Ekumeniczna i Kościół rzymskokatolicki. W skład PRE, która formalnie zarejestrowana została w 1946 roku, wchodzą: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Ewangelicko-Metodystyczny, Kościół Polskokatolicki, Kościół Starokatolicki Mariawitów i Kościół Chrześcijan Baptystów.
Od 1975 roku temat i materiały na kolejne obchody Tygodnia Ekumenicznego przygotowywane są przez grupy chrześcijan z poszczególnych krajów i kontynentów. Materiały na najbliższy TE opracowała grupa chrześcijan z USA zwołana przez Radę Kościołów Minnesoty. Przez lata w stanie Minnesota nierówności rasowe były jednymi z największych w skali całego kraju. W 1862 roku odbyła się tam największa masowa egzekucja w historii USA.
– W tym roku materiały odzwierciedlają tęsknotę za tym, byśmy jako chrześcijanie wcielali w życie Boży dar jedności, wykorzeniali podziały, które nie pozwalają nam zrozumieć i doświadczyć faktu, że wszyscy jesteśmy Chrystusowi – dodaje ks. Ławik.
W rozważaniach można przeczytać m.in.: „Dzisiaj separacja i ucisk objawiają się nadal, gdy jakaś grupa lub klasa jest uprzywilejowana w stosunku do innych. Grzech segregacji jest widoczny we wszelkich przekonaniach i praktykach, które wyróżniają lub wywyższają jedną rasę ponad inne, jednym, w tym Kościołom, przynoszą niesprawiedliwe korzyści, a obciążają i wykluczają innych”.