W sobotni wieczór 14 stycznia w gdyńskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego odbył się wyjątkowy koncert, zorganizowany przez Instytut Pamięci Narodowej. Artyści, obok popularnych kolęd i pastorałek, wykonali również utwory powstałe w obozach koncentracyjnych i podczas okupacji.
Wydarzenie rozpoczęło się od improwizacji na temat "Bogurodzicy", najstarszej polskiej pieśni religijnej. - Wyjątkowość wykonania pierwszego utworu świadczy o tym, że nie będzie to zwykły koncert, jakich wiele w tzw. sezonie kolędowym. Ta niezwykłość polega na tym, że oprócz tradycyjnych kolęd, znanych z naszych domów, zaprezentujemy państwu utwory, które powstały w okresie II wojny światowej. To teksty, którym towarzyszył lęk o życie własne i bliskich, a ich autorzy opisywali tęsknotę za pokojem i przeżywaniem świąt Bożego Narodzenia - mówił Krystian Iwanow, dyrektor Biura Wydarzeń Kulturalnych IPN.
Podkreślił, że spotkanie ma być okazją do przedłużenia radości z przyjścia na świat Chrystusa. - Jednocześnie pragniemy oddać hołd tym, dzięki którym te święta możemy przeżywać w pokoju i miłości, w wolnej i niepodległej Polsce. To zestawienie utworów świadczy o naszej trudnej historii, o której powinniśmy pamiętać - podkreślił.
Wspólne kolędowanie poprowadzili zespół Zagan Acoustic pod kierownictwem artystycznym Pawła Zagańczyka oraz wokalistka Aga Brenzak. Utwory obozowe i okupacyjne, takie jak "Kolęda", "Kolęda powstańców warszawskich", "Kolęda zła" oraz "Kolęda Katyńska", wybrzmiały w aranżacjach młodego gdańskiego kompozytora Krzysztofa Falkowskiego.
Aby przybliżyć słuchaczom kontekst historyczny, Biuro Wydarzeń Kulturalnych IPN przygotowało bezpłatne foldery, zawierające wspomnienia byłych więźniów o obozowym obchodzeniu świąt Bożego Narodzenia. Historie te były także odczytywane w trakcie koncertu.
Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy czasowej "Stutthof idzie! Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof 25 stycznia - 12 marca 1945 roku", przygotowanej wspólnie z Muzeum Stutthof w Sztutowie. W parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego w Gdyni-Chyloni można ją oglądać do piątku 20 stycznia włącznie.