Tradycyjne kolędy i pastorałki zabrzmią w piątek 20 stycznia o godz. 19 w legendarnej świątyni Solidarności.
Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia w Polsce bez kolęd w wykonaniu zespołu Mazowsze. Całe pokolenia Polaków słuchały ich, wybrzmiewających w odbiornikach radiowych i telewizyjnych.
W piątek 20 stycznia będzie okazja do skonfrontowania, jak brzmią na żywo. Obok najpiękniejszych polskich kolęd w repertuarze koncertu pojawiają się również najbardziej znane kolędy zagraniczne, z różnych zakątków świata.
Koncert kolęd i pastorałek to również lekcja historii. Najbardziej znane polskie kolędy i ich powstanie ściśle splatają się z historią kraju. Autorstwo "W żłobie leży" przypisywane jest zwyczajowo polskiemu kaznodziei Piotrowi Skardze, a słowa śpiewane są do melodii poloneza koronacyjnego króla polskiego Władysława IV. Słowa "Bóg się rodzi" napisane zostały przez sławnego polskiego poetę i pamiętnikarza epoki oświecenia Franciszka Karpińskiego. Również i w tym przypadku słyszalne są rytmy najważniejszego z polskich tańców narodowych - poloneza.
Twórcy kolęd to wybitni polscy poeci, m.in. Mikołaj Sęp Szarzyński i Andrzej Morsztyn, a także kompozytorzy: Zygmunt Noskowski, Feliks Nowowiejski oraz Witold Lutosławski. Jedną z najpiękniejszych polskich kolęd "Lulajże, Jezuniu" w jednym ze swoich utworów - "Scherzo h-moll" op. 20 - wykorzystał Fryderyk Chopin.
Cechą charakterystyczną kolęd i pastorałek śpiewanych przez zespół Mazowsze jest z jednej strony ich kunsztowne wykonanie, a z drugiej - prostota. Piękne aranżacje nie tylko poruszają słuchaczy, ale również pozwalają śpiewać razem z zespołem.
Do udziału w wieczornym wydarzeniu zapraszają Jacek Boniecki, dyrektor PZLPiT "Mazowsze", i ks. kan. Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Brygidy.