Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego w Gdyni-Chyloni jest przykładem wspólnoty zbudowanej na solidnym fundamencie modlitwy.
Historia Chyloni sięga XIV w., ale dokładana data powstania wsi nie jest znana. Jej lokacji dokonano za panowania komtura gdańskiego Henryka von Rechtera, który na swoją cześć nazwał tereny Heynrichsdorf, lecz nazwa ta nie utrzymała się długo. Sam dokument lokacyjny zaginął wkrótce po wystawieniu, o czym świadczy duplikat z 11 listopada 1351 roku. Jego odbiorcą i pierwszym zarządcą Chyloni był Hans Kluckow.
Przez następne wieki zmieniały się przynależność wsi i jej przeznaczenie, a drewniany kościół w swojej bogatej historii służył zarówno katolikom, jak i protestantom. Tereny zostały włączone w granice Gdyni w 1930 r., a dynamiczny rozwój dzielnicy, w związku z osiedlaniem się pracowników stoczni i portu, rozpoczął się po II wojnie światowej. Historia parafii pw. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego rozpoczęła się 15 grudnia 1984 r., kiedy ówczesny biskup chełmiński Marian Przykucki powierzył ks. Wojciechowi Kozłowskiemu kontynuację starań o teren, na którym planowano zbudować świątynię.
Grunt był własnością prywatną i został wykupiony przez kurię, a 15 marca 1986 r. wydany został dekret erygujący parafię. Granice nowej wspólnoty zostały wydzielone z sąsiednich: św. Mikołaja w Chyloni, Matki Bożej Różańcowej w Demptowie oraz Przemienienia Pańskiego w Cisowej. Pierwsza Msza św. została odprawiona przez ks. Kozłowskiego na ołtarzu polowym w maju 1986 roku. Tymczasowa kaplica została szybko ukończona i poświęcona już 29 sierpnia przez bp. Przykuckiego. Od tego czasu odbywało się w niej normalne życie duszpasterskie. Rok później rozpoczęto prace nad projektem kościoła i budowę domu parafialnego. Świątynia, za której kształt odpowiada inż. arch. Antoni Wolański, ze względu na konieczność uzyskania niezbędnych pozwoleń zaczęła postawać dopiero w 1992 roku.
Przy pracach znacząco pomagali parafianie, którzy dosłownie zbudowali kościół własnymi rękoma. Ich trud został wynagrodzony 14 listopada 1999 r., kiedy abp Tadeusz Gocłowski odprawił w nowo powstałej świątyni pierwszą Mszę św. i budynek został oddany do kultu religijnego. Poświęcenie świątyni nastąpiło 10 października 2010 r. przez abp. Sławoja Leszka Głódzia. Wspólnotą liczącą 7800 wiernych od 2021 r. opiekuje się drugi jej proboszcz ks. Marcin Mianowski. – Trzon parafii stanowią osoby starsze, głęboko w niej zakorzenione. To dzięki ich staraniom powstała ta świątynia. Żywy Różaniec liczy 9 róż i jest modlitewnym fundamentem. Działa także Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, które powstało z inicjatywy wiernych. Co poniedziałek odmawiamy Różaniec w intencji cierpiących w czyśćcu, a raz w miesiącu odprawiana jest Msza św. Mamy także grupę modlitewną, w parafialnej kaplicy jest możliwość całodziennej ado- racji Najświętszego Sakramentu. Podczas liturgii pomagają Liturgiczna Służba Ołtarza i szafarze – opowiada kapłan. Grupy duszpasterskie mają bogate tradycje.
– Niedawno obchodziliśmy 25-lecie scholi, która stała się zespołem wielopokoleniowym. Swoją siedzibę ma u nas także chór Kaszubski Dzwon, działający w Gdyni od 1925 roku. W trosce o naszych seniorów raz w tygodniu organizujemy spotkania, podczas których mogą wysłuchać zaproszonych gości, ale i spędzać czas we własnym gronie. Młodzież wyjeżdża wraz z wikariuszami na wakacje. Planujemy powołanie grupy biblijnej, która formowałaby się, zwiększając świadomość wiary i pokazując, że Pismo Święte jest odpowiedzią na nurtujące pytania i wątpliwości. Chcielibyśmy również wyjść z propozycją wspólnoty dla rodzin – podkreśla ks. Mianowski. Świątynia wymaga prac modernizacyjnych. – W planach jest docieplenie budynku i wymiana okien. Chcielibyśmy wykończyć również prezbiterium. Aby ułatwić osobom starszym udział w Eucharystii, konieczna jest wymiana nagłośnienia oraz instalacja pętli indukcyjnej dla niedosłyszących – dodaje proboszcz.
Zapraszamy
Parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Alberta Chmielowskiego
ul. Chylońska 129, 81-041 Gdynia;
www.janchrzciciel.com
Porządek Mszy św.: niedz.: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 18.00; pon.–sob.: 7.00, 8.00, 18.30.
Odpust: 24 czerwca.