Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Boska Rumia

Choć św. Jan Bosko nigdy nie odwiedził terenów nad Zagórską Strugą, to zakonnicy z utworzonego przez niego Towarzystwa Salezjańskiego są tu obecni od 1937 roku. Kapłan został w 2018 r., dzięki dekretowi papieża Franciszka, ustanowiony patronem miasta.

O to, żeby św. Jan Bosko został patronem Rumi, zaczęli w 2015 r. zabiegać świeccy, a urzeczywistnianiem pomysłu zajął się ks. Kazimierz Chudzicki SDB, ówczesny proboszcz parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych. Przygotowaniem i przeprowadzeniem inicjatywy zajął się specjalnie utworzony komitet. Oficjalne działania rozpoczęły się z podjęciem przez Radę Miejską 31 stycznia 2016 r. uchwały dotyczącej wyboru św. Jana Bosko na patrona Rumi.

Święty Jan Bosko został oficjalnie ustanowiony patronem Rumi dekretem papieża Franciszka z 4 października 2018 roku. Od tego momentu rumianie rozpoczęli promocję historii życia i przesłania świętego kapłana. Realizowanych jest także wiele projektów, takich jak m.in.: flagi z wizerunkiem św. Jana Bosko, banery wielkoformatowe. Planowane jest stworzenie muralu, "witaczy" przy wjeździe do miasta, konferencji o życiu i charyzmacie świętego oraz wystawa.

Rumianie modlą się za wstawiennictwem św. Jana Bosko. Organizują nowennę, która ma przygotowywać do świętowania przypadającej 31 stycznia uroczystości patronalnej. - Trwa ona od 22 stycznia i włączają się w nią wszystkie parafie w Rumi. Towarzyszą temu działania promocyjne, takie jak rozdawanie cytatów z myślami świętego czy specjalnie przygotowanych naklejek z jego wizerunkiem. Nowenna zwieńczona jest wspólną Eucharystią - zaznacza J. Klawiter.

Niekwestionowanym centrum kultu wyjątkowego wychowawcy młodzieży w Rumi jest salezjańska parafia pw. Wspomożycielki Wiernych. To tu, w najbliższą niedzielę, 29 stycznia o godz. 12.30, odbędą się uroczystości ku czci patrona miasta.


Więcej o historii ustanowienia św. Jana Bosko patronem Rumi i prowadzonych działaniach promocyjnych można przeczytać w 4. numerze "Gościa Gdańskiego" na 29 stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama