Już 50 lat w gdyńskiej świątyni w Śródmieściu wierni modlą się do św. Maksymiliana M. Kolbego. To miejsce to także prężnie działająca franciszkańska wspólnota parafialna i klasztor.
Wkrótce po odzyskaniu niepodległości przez Polskę po I wojnie światowej nie wróciły już do franciszkanów pomorskie klasztory: Toruń, Chełmno, Nowe, Gdańsk, Braniewo i Królewiec. W rządzonym przez nazistów Wolnym Mieście Gdańsku nie było szans na powrót pierwotnych właścicieli do klasztoru i kościoła pw. Świętej Trójcy. Jednak w 1935 roku franciszkanie przybyli znów nad Bałtyk i osiedlili się w Gdyni na wzgórzu zwanym pierwotnie Wzgórzem Focha, po wojnie – Wzgórzem Nowotki, a w ostatnich dziesięcioleciach przemianowanym na Wzgórze św. Maksymiliana. Biskup Stanisław Okoniewski, ordynariusz chełmiński, 15 października 1935 roku wydał pozwolenie na budowę franciszkańskiego klasztoru w Gdyni. Franciszkanie kupili działkę na Wzgórzu Focha o pow. ponad 8 tys. m kw. za kwotę 60 tys. złotych.
Prace koncepcyjne architektury kościoła i klasztoru trwały w latach 1934−1939. Ich głównym autorem był Zbigniew Kupiec, jeden z czołowych projektantów gdyńskiego modernizmu, który zaoferował się, że stworzy projekt. W 1938 roku powstał klasztor. W poświęceniu brał udział św. Maksymilian Kolbe. To była jedna z dwóch jego wizyt w Gdyni. Wcześniej był on również na otwarciu redakcji „Małego Dziennika”. Wybuch wojny uniemożliwił rozpoczęcie budowy kościoła. W kwietniu 1945 roku franciszkanie wrócili do Gdyni i przywrócili zamieniony przez Niemców na koszary policji kolejowej klasztor do użytku. Biskup chełmiński Kazimierz Kowalski 15 sierpnia 1949 roku erygował przy klasztorze parafię pw. św. Antoniego Padewskiego.
Przez kolejne lata komuniści nie godzili się na budowę świątyni. 27 października 1957 roku poświęcono kamień węgielny pod obecny kościół i rozpoczęto jego budowę, z wielkimi przeszkodami ze strony władz. 18 grudnia 1960 roku poświęcono i oddano do użytku górny kościół, 20 grudnia 1970 roku –kościół dolny. – Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku zmieniono wewnętrzną orientację górnego kościoła, przenosząc główny ołtarz ze ściany północnej na ścianę wschodnią. W latach 1989−1996 dobudowano nowe, trzykondygnacyjne skrzydło klasztoru. W 2016 roku cały nasz obiekt został wpisany do rejestru zabytków Gdyni – mówi o. Piotr Matuszak OFM Conv., proboszcz parafii.
Parafia liczy blisko 10 tys. osób. Od wielu lat działa tu zespół Caritas i dzieło Franciszkańskie S.O.S. W wydarzeniach takich jak śniadania wigilijne, wielkanocne czy z okazji uroczystości patrona parafii św. Antoniego bierze udział wielu ubogich, bezdomnych i potrzebujących z Gdyni i Trójmiasta. – Jesteśmy otwarci na kulturę, szczególnie muzykę. Koncerty w naszym kościele organizujemy regularnie. W ostatnich miesiącach występowali u nas m.in. Maciej Miecznikowski czy chór Symfonia. Od ponad 20 lat odbywają się tu także Zaduszki Jazzowe z udziałem czołówki trójmiejskich i polskich muzyków. Wiemy, że muzyka może być dobrą formą ewangelizacji. W czasie Wielkiego Postu, który się zbliża, planujemy koncert pasyjny – dodaje proboszcz.
Wśród parafian dominują osoby liczące 80, 90 lat. – To jednak nie przekłada się na liczbę odwiedzin chorych w parafii, których mamy około 40 w każdy pierwszy piątek miesiąca. Wielu seniorów przychodzi regularnie na liturgię i działa w grupach parafialnych – mówi o. Piotr.
Wierni należą m. in. do Żywego Różańca, grupy intronizacyjnej i grupy modlitewnej św. o. Pio. Działają Oaza Dzieci Bożych i wspólnoty młodzieżowe. Jest też grupa Fraternia, gdzie gromadzą się osoby w średnim wieku. Gdyńscy zakonnicy służą też osobom zmagającym się z trudnościami – jest grupa AA, Anonimowych Depresantów i Anonimowych Narkomanów. – Krzewimy też naszą franciszkańską duchowość. Działa tu Trzeci Zakon Franciszkański i Rycerstwo Niepokalanej, które kontynuuje dzieło św. Maksymiliana. Dochód z ich zbiórek przeznaczony jest m.in. na medaliki, które są wysyłane do Ukrainy, gdzie we Lwowie posługuje nasz franciszkański biskup Edward Kawa. Trafiają też do gdyńskich szpitali – mówi proboszcz. Parafia oferuje także pomoc mediacyjną dla małżonków i porady prawne, działają też Rodziny św. Maksymiliana. Kult o. Kolbego krzewiony jest w liczącym 50 lat sanktuarium jego imienia, które w październiku 2006 roku abp Tadeusz Gocłowski ustanowił sanktuarium archidiecezjalnym.
Prowadzone są inwestycje. – Przed nami poprawa systemu nagłośnienia w świątyni i remont organów – dodaje o. Matuszak.
Zapraszamy
Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego ul. Ujejskiego 40 81-426 Gdynia www.franciszkanie.gdynia.pl Porządek Mszy św.: niedz.: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30, 13.00, 16.00, 18.00, 20.00. pon.−pt.: 6.30, 8.30, 18.00 Odpust: 25 marca, 13 czerwca, 14 sierpnia.