We wtorek 14 lutego, w liturgiczne wspomnienie św. Walentego, w puckiej farze bp Wiesław Szlachetka przewodniczył uroczystej Eucharystii. Następnie odbył się koncert zespołu Na cały Głos z Pelplina.
W wieczornej Mszy św. w kościele, którego patronami są święci Apostołowie Piotr i Paweł, a także św. Walenty, tłumnie wzięli udział przygotowujący się do ślubu, małżeństwa i całe rodziny. Liturgii przewodniczył bp Szlachetka. - Przez wstawiennictwo św. Walentego, patrona dnia, ale także tej świątyni, modlę się dziś za zakochanych oraz za wszystkich, którzy przed ołtarzem wypowiedzieli słowa przysięgi małżeńskiej. W tę intencję wpisują się także pary przygotowujące się do sakramentu małżeństwa - powiedział hierarcha.
Biskup zaakcentował, jak ważna jest wierność i uczciwość w związku. - Przyrzeczenia, które złożyliście, są dane sobie nawzajem i samemu Bogu. "Że cię nie opuszczę aż do śmierci" to bardzo ważne i mocne słowa. Ogromnie cieszę się i dziękuję Panu Bogu, że treści tych słów, mimo życiowych burz, dotrzymujecie - podkreślił bp Wiesław.
Homilię wygłosił ks. Zbigniew Gełdon, założyciel pelplińskiego zespołu ewangelizacyjno-muzycznego Na cały Głos. - Dzisiejsze Walentynki są bardzo wyjątkowe, bo obchodzimy je u samego patrona dnia zakochanych. Jest to święto pełne komercji, ale trzeba sobie przypomnieć, że św. Walenty rzeczywiście istniał i troszczył się o rodziny. Był również męczennikiem. Jako kapłan bardzo troszczył się o zakochanych, małżonków i rodziny - udzielał ślubów, doradzał w chwilach kryzysu i modlił się o zdrowie psychiczne - zaznaczył ks. Gełdon.
Podkreślił, że nieodłącznym elementem chrześcijańskiego życia są cnoty wiary, nadziei i miłości. - Dzisiaj zastanówmy się nad nadzieją. Na początek obalmy stary polski mit, który mówi, że nadzieja jest matką głupich. Nie jest to prawdą. Nadzieja jest matką ludzi mądrych. Nadzieja determinuje nas zwłaszcza do trudnych i heroicznych postaw. By umocnić wiarę potrzebujemy nadziei, która jest szczególną ufnością Panu Bogu w każdej sytuacji - dodał ks. Gełdon.
Kaznodzieja tłumaczył, jak wielkie było zaufanie Abrahama, który uwierzył w brak nadziei. - Warto dodać, że w Piśmie Świętym, zwłaszcza w Starym Testamencie słowa wiara i nadzieja używane są zamiennie. Dziś trzeba zadać sobie pytanie, jak nie stracić nadziei i jak ją umacniać, zwłaszcza w trudach codzienności. Szczególnym przykładem są tu małżonkowie, którzy trwają w sakramentalnych związkach. Mogą oni świadczyć także o tym, że nadzieję umacnia modlitwa - zaakcentował.
W trakcie liturgii małżonkowie odnowili przyrzeczenia dane sobie przed laty, a po zakończeniu celebracji odbył się koncert zespołu Na cały Głos z Pelplina. Wydarzenie było częścią trwającego w Pucku Tygodnia Małżeństwa.