Nowy numer 08/2024 Archiwum

Powstało nowe duszpasterstwo pracowników akademickich

Na mocy dekretu abp. Tadeusza Wojdy powołano nową gałąź Duszpasterstwa Akademickiego dla wykładowców, naukowców oraz osób związanym ze środowiskiem uczelnianym. Nowa grupa spotyka się przy Diecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Akademickiego w gdańskim Wrzeszczu.

Duszpasterstwo Pracowników Uczelni Wyższych powstało jako owoc rocznych synodalnych spotkań. Opiekunem i pomysłodawcą tych spotkań był bp Piotr Przyborek, który towarzyszył uczestnikom podczas szeregu rozmów. Dotyczyły one zaangażowania środowiska akademickiego we wspólnotę, życie Kościoła oraz liturgię.

- Uczestnicy pochodzili z różnych środowisk uczelnianych. Przez ten rok żyliśmy tymi spotkaniami, ponieważ już wtedy były one namiastką naszego duszpasterstwa akademickiego. I padła taka konkluzja z Synodu, że powinna powstać przestrzeń duchowa dla pracowników akademickich, i tak też się stało. Z pewnością jest to dar Ducha Świętego, Jego powiew - mówi dr hab. inż. Marek Adamowicz, członek grupy synodalnej i duszpasterstwa.

Nowo działająca wspólnota charakteryzuje się: umiłowaniem Eucharystii, wspólnym przeżywaniem jej, jako źródła i szczytu życia chrześcijańskiego. Kolejnym elementem jest kontynuowanie dziedzictwa św. Jana Pawła ll, który przez cały pontyfikat utrzymywał stałą łączność ze światem akademickim. Realizowana jest też potrzeba dawania daru z siebie, aby wesprzeć i wspomóc innych nie tylko w codziennych rozterkach, trudnościach zawodowych, ale także w okazaniu pomocy. Czwartą specyfiką jest bycie znakiem dla innych poprzez dawanie świadectwa życiem, bycie drogowskazem dla współpracowników oraz młodych ludzi.

Jak mówi ks. Krzysztof Konkol, diecezjalny duszpasterz akademicki, ważne jest, by studenci i pracownicy akademiccy spotykali się nie tylko w salach oraz murach uczelni, ale także w przestrzeni duchowej, duszpasterskiej. - To oni mogą pomóc młodym w kształtowaniu światopoglądu. Udowodnić, że elementy wiary i rozumu nie są rzeczywistościami od siebie odległymi - dodaje.

Nowe duszpasterstwo zaprasza zarówno tych, którzy są na drodze formacji, jak i poszukujących swojego miejsca w Kościele, pracowników uczelni publicznych oraz prywatnych, a także współmałżonków. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i rozpoczynają się wspólną Eucharystią w kolegiacie Najświętszego Serca Jezusa w Gdańsku Wrzeszczu. Kolejnym elementem spotkań jest konferencja, dyskusja lub integracja.

Duszpasterstwo Pracowników Uczelni Wyższych zaprasza na najbliższe spotkanie, które odbędzie się 24 lutego. Rozpocznie się ono wspólną Eucharystią, a zakończy się konferencją pt. "Bóg - a może jednak istnieje?" wygłoszoną przez ks. dr. Adama Jeszkę. Więcej informacji o działalności duszpasterstwa TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama