Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Z różnych stron świata

Duszpasterstwo anglojęzyczne przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku działa już od roku. Dzięki niemu co niedzielę kilkudziesięciu obcokrajowców może uczestniczyć w Eucharystii.

Grupa rozpoczęła działalność 6 marca 2022 r. z inicjatywy proboszcza bazyliki Mariackiej ks. prał. Ireneusza Bradtke. - Widziałem sporo osób różnych nacji, które uczestniczyły w Eucharystii w naszej parafii, szczególnie w wakacje. Pomyślałem, że Msza św. w języku ojczystym jest bardzo potrzebna katolikom z różnych stron świata, mieszkającym w Gdańsku. Zwróciłem się z pomysłem do ówczesnego dyrektora Wydziału Duszpasterskiego, dziś biskupa ks. Piotra Przyborka, który zatroszczył się o to, by zorganizować grupę kapłanów, którzy płynnie mówią po angielsku i mają doświadczenie w odprawianiu Mszy św. w języku obcym. Stałym opiekunem duchowym jest ks. Jan Uchwat, ale udzielają się również inni księża - podkreśla ks. Bradtke.

Kapłan dodaje, że dla katolików, którzy przyjechali do Polski z innych krajów, bardzo ważne jest znalezienie wspólnoty. - Czasem czują się wyobcowani, a proponowane przez nas duszpasterstwo ma formułę otwartą. Zapraszamy osoby ze wszystkich kontynentów. Wspólnym mianownikiem jest nasza wiara. Nie zadajemy pytań, odpowiadamy na potrzebę realizacji praktyk religijnych w naturalnym dla wielu języku angielskim - zaznacza proboszcz.

Po liturgii grupa spotyka się w przykościelnej salce. - To niesamowite przeżycie. Sędziwe parafianki przygotowują kawę, herbatę, ciasto i choć nie znają języka, świetnie dogadują się za pomocą gestów. Są nieodłączną częścią duszpasterstwa, są traktowane jak babcie. Oprócz poczęstunku spotkanie to okazja do wymiany myśli, poglądów, ale również wspólnego śpiewu. Bardzo dziękuję wszystkim kapłanom i osobom świeckim, którzy włączają się w organizację tego dzieła - zaznacza ks. Bradtke.

Msza św. w języku angielskim odprawiana jest w każdą niedzielę o godz. 16 w Kaplicy Królewskiej, znajdującej się przy ul. Świętego Ducha 58.


Więcej o działalności duszpasterstwa anglojęzycznego w 10. numerze „Gościa Gdańskiego” na 12 marca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama