Jubileuszowy festiwal pieśni pasyjnej - zaproszenie

W sobotę 25 marca odbędzie się XV Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej w Kielnie. Tegoroczne wydarzenie wpisuje się w obchody 50-lecia gminy Szemud.

Pomorski Festiwal Pieśni Wielkopostnej organizowa­ny jest od 2007 r. przez Gminne Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Szemudzie oraz parafię pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kiel­nie. W ciągu 15. edycji na scenie wystąpiło 230 chórów i zespołów z całej Polski. Koncer­ty pokazują ogromne bogactwo pieśni wielkopostnych dawnych i współczesnych twórców, m.in. znanego pomorskiego kompozy­tora Stanisława Kwiatkowskiego. Pieśni pasyjne są tradycyj­nymi utworami religijnymi, któ­rych początki sięgają średnio­wiecza. Wprawiają w zadumę, opisując życie i śmierć Chry­stusa na krzyżu.

W tym roku utworem przewodnim festiwalu jest chorał gregoriański "Kyrie VIII" (Missa de Angelis). W zmaganiach zmierzą się muzycy z archidiecezji gdańskiej: Chór św. Mikołaja i Zespół Nuove Voci z Gdańska, Żeński Chór Kameralny Cantate Corde z Gdyni, Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia i zespół Ad Te Quartet z Wejherowa. Wystąpią też chóry z dal­szych zakątków Polski: z Łodzi, Warszawy, Koszalina i Białego­stoku.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w sobotę 25 marca w godz. 10-15.30. O 17 odprawiona zostanie Msza św., po której odbędzie się uroczysta gala z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród. Na zakończenie laureaci konkursu wykonają koncert.

Wstęp zarówno na prze­słuchania koncertowe, jak i na koncert finałowy zwycięskich chórów jest wolny. Festiwal od­będzie się w kościele parafial­nym pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Kielnie przy ul. Jeziornej 6. Szczegółowy program wydarze­nia dostępny jest na www.gcksir.szemud.pl.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, i Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Patronem medialnym jest "Gość Gdański".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..