Msza św. w intencji pomordowanych Polaków z Wolnego Miasta Gdańska została odprawiona w środę 22 marca w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Gdańsku-Wrzeszczu.
W świątyni, która była przed II wojną światową jednym z głównych miejsc modlitwy i działalności społecznej gdańskiej Polonii, zebrało się kilkudziesięciu wiernych. Liturgii przewodniczył ks. kan. Zbigniew Cichon, proboszcz parafii, kapelan rodzin gdańskiej Polonii.
- Spotykamy się dziś na modlitwie w rocznicę tragicznego Wielkiego Piątku z 1940 roku. Wtedy w nieodległym niemieckim obozie koncentracyjnym KL Stutthof rozstrzelano wraz z innymi więźniami, Polakami z Wolnego Miasta Gdańska, pierwszego proboszcza naszej parafii bł. ks. Bronisława Komorowskiego. Modlimy się dziś także za śp. Bogumiłę i Anastazego Wika-Czarnowskich, zasłużonych działaczy przedwojennej Polonii, którzy z ks. Komorowskim budowali nasz kościół. Odsłoniliśmy dziś wraz z IPN tablicę im poświęconą na budynku przy ul. Wajdeloty 26, gdzie mieszkali. Oboje zostali zaliczeni w poczet "Polskich Orłów", czyli wybitnych działaczy Polonii, tutaj modlili się i działali na rzecz rodaków. Oboje też cierpieli w czasie wojny w obozach koncentracyjnych, a Anastazy został rozstrzelany w egzekucji w Wielki Piątek 22 marca 1940 r. - przypomniał kapłan.
Po Mszy św. kilkadziesiąt osób udało się pod pomnik bł. ks. Komorowskiego na placu jego imienia. Odmówiono m.in. Litanię do bł. Bronisława, wysłuchano również świadectwa przedstawicielki jednej z rodzin gdańskiej Polonii.
Następnie w sali pamięci przy kościele, gdzie znajduje się multimedialna wystawa o kościele i przedwojennej Polonii, można było obejrzeć pamiątki po zamordowanym kapłanie. Od 1924 r. kościół św. Stanisława BM był centrum życia religijnego i narodowego Polaków w WMG.