Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
  • GN 19/2026
    GN 19/2026 Dokument:(9708121,Dwie herezje w jednym numerze)
  • GN 18/2026
    GN 18/2026 Dokument:(9695028,Kościół jest analogowy)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
  • GN 17/2026
    GN 17/2026 Dokument:(9685120,Zajęcie podwyższonego ryzyka)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → Misterium Krzyża - w Wielki Piątek w Gdańsku

Misterium Krzyża - w Wielki Piątek w Gdańsku przejdź do galerii

Misterium Krzyża 2024  
Pątnicy wędrują w ciszy z krzyżem przez miasto. Piotr Piotrowski /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
  • Misterium Krzyża 2024
⏩ ⏭

Idą w milczeniu, w habitach i charakterystycznych kapturach, przy dźwięku kołatek i bębnów. W Wielki Piątek w przestrzeń Gdańska wnoszą majestat krzyża i ukazują go innym.

Piotr Piotrowski

|

GOSC.PL

FB Twitter
drukuj wyślij

W Wielki Piątek po raz 8. ulicami Gdańska przejdzie procesja pokutna, której centralnym miejscem jest pusty krzyż. Misterium Krzyża, nawiązujące do średniowiecznych tradycji Gdańska i andaluzyjskiej tradycji Semana Santa (Świętego Tygodnia), odbywa się już po wielkopiątkowym wspomnieniu Pasji. Jezus umarł i został złożony w grobie. Krzyż jest pusty...

Misterium, które organizuje od 2014 r. Bractwo św. Pawła, męska wspólnota w archidiecezji gdańskiej, z roku na rok przyciąga coraz więcej uczestników. Pomysłodawcą wydarzenia jest Adam Hlebowicz, gdańszczanin, dziennikarz, dziś dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. - Pomysł na stworzenie Misterium Krzyża w Gdańsku narodził się w Andaluzji w 2011 r., podczas wizyty w czasie Wielkiego Tygodnia. Byliśmy świadomi, że zobaczymy tam misteria, ale udział w nich, a także rozmach samego wydarzenia i cała otoczka kulturowa spowodowały, iż pomyślałem nad odwzorowaniem tego, co dzieje się na południu Hiszpanii, i przeniesieniem tego do Gdańska - mówi.

Paweł Mojsiuszko, jeden z braci niosących krzyż, od lat obserwuje z perspektywy bezpośredniego uczestnika rozwój misterium. - Z roku na rok na nabożeństwo przybywa coraz więcej mieszkańców pragnących w ten sposób przybliżyć się do tajemnicy śmierci Zbawiciela. Wraz z braćmi widzimy, że misterium zaczyna wpisywać się w gdańską nocną tradycję Wielkiego Piątku. Oprócz bezsprzecznego waloru dla wierzących jest też ogromną atrakcją dla wielu turystów. Jesteśmy na to przygotowani i tym, którzy często z wielkim zdziwieniem obserwują tajemniczy dla nich pochód zakapturzonych mężczyzn, rozdajemy ulotki w kilku językach, by dowiedzieli się, o co chodzi w naszym wydarzeniu - mówi.

Z roku na rok wiele osób dołącza do wydarzenia spontanicznie, wprost z ulicy. - Dźwięki i wizualna strona oddziałują na nich. Podobnie jest z osobami, które mijamy na trasie. Wychodzą na balkony, otwierają okna, mimo późnej pory. Stają się już nie widzami, a uczestnikami misterium - zauważa A. Hlebowicz.


Misterium Krzyża - Wielki Piątek, 7 kwietnia

Rozpoczęcie: godz. 21.45, Bastion św. Gertrudy. Zakończenie: godz. 0.15, bazylika Mariacka. Trasa: Bastion św. Gertrudy - pl. Wałowy - Rzeźnicka - Świętej Trójcy - Kocurki - Żabi Kruk - Pod Zrębem - Dolna Brama - Grodza Kamienna - Reduta Wilk - Reduta Wyskok - prof. Kieturakisa - Łąkowa - Długie Ogrody - Stągiewna - Długi Targ - Długa - Tkacka - Piwna - bazylika Mariacka.

« ‹ 1 › »
Misterium Krzyża 2024

Foto Gość DODANE 26.03.2025

Misterium Krzyża 2024

​W Wielki Piątek 18 kwietnia wyruszy po raz 10. w Gdańsku niezwykła procesja - nawiązuje do tradycji średniowiecznych i Semana Santa z Andaluzji. Przypominamy fotografie z 8. edycji wydarzenia.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • BRACTWO ŚW. PAWŁA
  • GDAŃSK
  • MISTERIUM KRZYŻA 2023
  • PROCESJA
  • WIELKI PIĄTEK

Polecane w subskrypcji

  • „Wybieram wiarę, że Jezus zmartwychwstał”. Trzy życia Ayaan Hirsi Ali
    • Kościół
    „Wybieram wiarę, że Jezus zmartwychwstał”. Trzy życia Ayaan Hirsi Ali
    Tomasz Rowiński
  • Szef ukraińskiego IPN-u w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”: Naszym świętym obowiązkiem jest umożliwić godny pochówek ludzi
    • Rozmowa
    Szef ukraińskiego IPN-u w rozmowie z „Gościem Niedzielnym”: Naszym świętym obowiązkiem jest umożliwić godny pochówek ludzi
    Andrzej Grajewski
  • Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    • Kościół
    Bliźniacze drogi. Siostry odnalazły się po 50 latach – na dwóch kontynentach
    Agata Puścikowska
  • Śladem uciekiniera. Sztafetą na 300. rocznicę kanonizacji św. Stanisława Kostki
    • Kościół
    Śladem uciekiniera. Sztafetą na 300. rocznicę kanonizacji św. Stanisława Kostki
    Przemysław Kucharczak
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X