W środę 12 kwietnia papież Franciszek pobłogosławił insygnia królewskie oraz bursztynową różę, którymi zostanie ozdobiony wizerunek Matki Bożej Pocieszenia, znajdujący się w gdyńskiej bazylice.
W środowej audiencji generalnej na pl. św. Piotra uczestniczyła delegacja wiernych i kapłanów z archidiecezji gdańskiej, na czele z abp. Tadeuszem Wojdą, metropolitą gdańskim.
Podczas przemówienia do pielgrzymów papież powiedział: - Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków. Wkrótce będziemy przeżywać Niedzielę Bożego Miłosierdzia, ustanowioną przez św. Jana Pawła II, jak tego pragnął Pan Jezus za pośrednictwem św. Faustyny Kowalskiej prawie sto lat temu. Dziś, gdy świat jest doświadczany coraz bardziej przez wojny i oddala się od Boga, nade wszystko potrzebujemy Miłosierdzia Ojca. Dlatego wznośmy do Chrystusa modlitwę: "dla Twojej bolesnej męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata". Z serca wam błogosławię. Dlatego nie przestawajmy prosić Boga, by zważywszy na bolesną Mękę swego Syna, miał miłosierdzie dla nas i całego świata.
Po audiencji abp Wojda i ks. inf. Edmund Skalski, proboszcz parafii NMP Królowej Polski w Gdyni, poprosili papieża Franciszka o pobłogosławienie insygniów królewskich oraz różę dla Matki Bożej Pocieszenia. - Przedstawiłem Ojcu Świętemu krótką historię obrazu Matki Bożej Pocieszenia, który ma ponad sto lat i czczony jest do dnia dzisiejszego. Jest to wizerunek słynący łaskami. Szczególnie zapisał się w okresie wojennym, kiedy rodziny przed deportacją zawierzały się Matce Bożej, prosząc o opiekę i wstawiennictwo - podkreślił metropolita gdański.
- Przypomniałem również papieżowi, że rok temu pobłogosławił korony dla Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Dodałem, że zarówno korony, jak i regalia zostały wykonane przez gdańskiego artystę Mariusza Drapikowskiego, który w tym roku świętuje 40. rocznicę małżeństwa - zaznaczył abp Wojda.
Insygnia królewskie oraz róża dla Matki Bożej to wotum wdzięczności wiernych. - Mając na uwadze fakt, że historyczne regalia królów Polski, będące jednocześnie symbolem naszej państwowości, zostały w 1795 roku bestialsko zrabowane i zniszczone przez Prusaków, pragnieniem zarówno wiernych, jak i licznie odwiedzających Gdyńską Bazylikę Morską pielgrzymów stało się to, aby Matka Boża, której orędowniczy płaszcz rozpościera się nad Polską od Bałtyku po gór szczyty, otrzymała godne insygnia władzy królewskiej. W tej intencji składali liczne wota i właśnie z nich atrybuty te zostały one wykonane - mówi ks. inf. Skalski.
Uroczystość przyozdobienia regaliami wizerunku Matki Bożej Pocieszenia w Bazylice Morskiej w Gdyni odbędzie się 11 czerwca.