Nowy numer 38/2023 Archiwum

Pomorskie dziedzictwo św. Wojciecha - konkurs

Akcja Katolicka Archidiecezji Gdańskiej zachęca młodzież i dorosłych do udziału w konkursie "Pomorskie dziedzictwo św. Wojciecha". Prace można wysyłać do 4 maja.

Wojewódzko-metropolitalny konkurs organizowany jest w ramach projektu pt. "Jesteś ochrzczony - czy o tym pamiętasz?", który od 2015 r. realizowany jest przez Akcję Katolicką Archidiecezji Gdańskiej. - Poprzez różnego rodzaju działania chcemy ukazywać nasze chrześcijańskie dziedzictwo. Fundamentalne wydarzenie, jakim było przybycie na pomorską ziemię św. Wojciecha i przyjęcie chrztu przez gdańszczan w roku Pańskim 997, jest dla nas zobowiązaniem - podkreśla Joanna Olbert, prezes Akcji Katolickiej AG.

- Jesteśmy dziedzicami tego wiekopomnego wydarzenia i jako ludzie ochrzczeni jesteśmy, na mocy przyjętego chrztu świętego, odpowiedzialni za strzeżenie chrześcijańskiego znamienia tej ziemi. Nie chcemy, żeby przybycie św. Wojciecha na pomorską ziemię zostało zmarnowane. Skoro on ochrzcił naszych przodków, to naszym zadaniem jest trwać w chrześcijańskiej wierze. Pragniemy kontynuować misję ewangelizacyjną naszego patrona. Do tego zresztą wzywał nas założyciel Akcji Katolickiej w Polsce sł. Boży kard. August Hlond - dodaje.

Konkurs "Pomorskie dziedzictwo św. Wojciecha" organizowany jest z okazji 1026. rocznicy chrztu Pomorza i męczeńskiej śmierci chrzciciela gdańszczan. Chodzi o upowszechnianie świadectw o chrystianizacji pomorskiej ziemi oraz chrześcijańskiego fundamentu życia.

Zmagania odbywają się w dwóch kategoriach. W pierwszej uczestnicy proszeni są o przygotowanie plakatu bądź baneru pt. "Jesteś ochrzczony - czy o tym pamiętasz?". - W ten sposób chcemy zaprosić do refleksji, w jaki sposób można zachęcić pogubionego człowieka do powrotu do Boga i Kościoła. Taka grafika mogłaby w przyszłości służyć ewangelizacji - wyjaśnia J. Olbert. Drugą propozycją jest zrobienie zdjęcia wybranej kapliczki lub przydrożnego krzyża wraz z krótkim opisem historycznym. - Tę kategorię zatytułowaliśmy "Ocal od zapomnienia - kapliczki i krzyże przydrożne w mojej okolicy". Chcemy, żeby osoby, fotografując znak naszej wiary, zainteresowały się jego historią - jak i dlaczego powstał. Może to w przyszłości być inspiracją do tego, by daną kapliczkę lub krzyż pielęgnować - dodaje prezes Akcji Katolickiej.

Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe. W pierwszej rywalizować będzie młodzież. Do uczestnictwa zaproszeni są uczniowie szkół podstawowych - klas VII i VIII oraz szkół średnich. W drugiej zmierzą się dorośli. Wypełnione zgłoszenia na konkurs wraz z pracami należy przesłać do 4 maja w formie elektronicznej na adres: diak.gdansk@interia.pl lub tradycyjnej na płytach CD lub DVD w przesyłce pocztowej na adres: Akcja Katolicka, parafia pw. NMP Wspomożenia Wiernych, ul. gen. H. Dąbrowskiego 26, 84-230 Rumia.

Laureaci trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach oraz autorzy trzech prac wyróżnionych otrzymają nagrody rzeczowe i książkowe. Uroczyste wręczenie przez abp. Tadeusza Wojdę, metropolitę gdańskiego, odbędzie się 14 maja, podczas archidiecezjalnego odpustu na Wzgórzu św. Wojciecha w Gdańsku.

Szczegółowe informacje wraz z regulaminem konkursu znajdują się na stronie internetowej Akcji Katolickiej Archidiecezji Gdańskiej.

Patronem honorowym konkursu jest abp Wojda, a patronem medialnym - "Gość Gdański".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast