Nowy Numer 16/2024 Archiwum

W czerwcu Marsz dla Życia i Rodziny w Gdańsku

Głównymi ulicami stolicy Pomorza przejdą 18 czerwca tysiące osób, dając świadectwo dla wartości życia od poczęcia do naturalnej śmieci i rodziny, opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny. Na wydarzenie zaprasza abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański i Fundacja Activni.

Marsz Dla Życia i Rodziny oraz Festiwal Dla Życia to wydarzenie o katolickim charakterze, które celebruje i propaguje świętość życia i wartość rodziny. Projekt prowadzony przez Fundację Activni z Gdańska ma być wyrazem wiary i formą świadectwa wobec współczesnego świata.

Organizatorzy tegorocznej, 11. edycji kontynuują tradycję gdańskich marszów, które odbywają się od kilkunastu lat z udziałem coraz większej liczby osób. Podobne wydarzenia organizowane są w całej Polsce od 2006 r., obecnie już w 150 miejscowościach.

O szczegółach czerwcowego marszu i festiwalu poinformowano na specjalnie zwołanej konferencji prasowej w poniedziałek 15 maja w Kurii Metropolitalnej w Gdańsku - Oliwie.

- Spotykamy się, by wspólnie dzielić się wartościami. Chcemy pokazać, że jesteśmy i tworzymy wspaniałe rodziny. Chcemy świętować, bawić się, ale też zamanifestować nasze wartości. Wierzę, że będzie to też okazja do dzielenia się swoimi doświadczeniami między rodzinami, mówić o wychowaniu, formacji czy edukacji. To wszystko, co stanowi treść codziennego życia rodziny. Jednocześnie chcemy podkreślić chrześcijański charakter rodziny, która modli się, zawierza swoje życie Jezusowi Chrystusowi, która go zaprasza i stara się żyć przykazaniami Bożymi - mówił abp Tadeusz Wojda.

Metropolita gdański dodał, że udział w wydarzeniu będzie też formą podziękowania za dar św. Jana Pawła II. - Za jego długoletnią posługę i także, za nauczanie, które nam pozostawił w swoich encyklikach, katechezach, książkach czy kazaniach, które wygłosił w czasie swych podróży do Polski i na całym świecie. On także mówił o rodzinie, wielokrotnie podkreślając, że jej wzorcem jest Rodzina z Nazaretu - dodał.

Marsz 18 czerwca rozpocznie się o godz. 15 przed Kaplicą Królewską. - Rodziny, które zapraszamy do ubrania się „na biało”, przejdą stamtąd przez Długi Targ, na Ołowiankę, gdzie rozpocznie się Festiwal dla Życia. Wydarzenie rozpocznie wspólna modlitwa za miasto, naszą archidiecezję, Pomorze, rodziny i za ochronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Chcemy, aby nasz festiwal stał się przestrzenią do refleksji nad wartościami, które kształtują naszą cywilizację i są nam najbliższe - mówił Szymon Gajda, rzecznik prasowy Festiwalu dla Życia.

Festiwal będzie dla rodzin okazją do wspólnego spędzenia czasu. - Stworzymy przestrzeń pełną atrakcji dla wszystkich, szczególnie dla najmłodszych. Dla dzieci będą darmowe aktywności i warsztaty. Będzie przestrzeń do prezentacji wspólnot kościelnych. Nie zabraknie smacznej kuchni. I będą także występy artystów. Wystąpią Małe TGD, Na Cały Głos, a także Kamil Bednarek i Luxtorpeda - zapowiada Artur Kurkowski, prezes Fundacji Activni.

Wydarzenie odbywa się pod patronatem abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego i Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego. Patronem medialnym jest "Gość Niedzielny".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama