Nowy numer 39/2023 Archiwum

Święto dzieci z gdańskiego domu

Nie tylko w Dniu Dziecka Dom im. J. Korczaka w Gdańsku jest miejscem pełnym radości. Przez otwarte drzwi placówki podopieczni zapraszają dobrych ludzi, by się z nimi zaprzyjaźnić, a może nawet stworzyć rodzinę.

Gdańszczanie dobrze go znają. Znajduje się na granicy Strzyży i VII Dworu. Parterowy budynek otoczony zadbanym ogrodem, w którym jest plac zabaw, rosną trawa, kwiaty oraz wysokie drzewa, odgradzające dom od skrzyżowania ulic Abrahama i Wita Stwosza. W Dniu Dziecka szczególnie się wyróżnia w otoczeniu dzielnicy - za ogrodzeniem pojawiają się kolorowe dmuchańce, słychać wesołą muzykę, śmiech dzieci...

- To radosny dzień. Absolutnie wyjątkowy, jeśli chodzi o datę i najważniejszych uczestników. Ale dla nas wszystkich tutaj każdy dzień jest radosny. Mimo wszystko... - mówi Ilona Puckowska-Pociask, dyrektor gdańskiej placówki.

- W naszym domu można zostać wolontariuszem. To pierwszy etap bycia z nami. Aktualnie mamy 20 stałych wolontariuszy, którzy spędzają wolny czas z naszymi maluchami. Biorą czynny udział w codziennym życiu placówki, spędzają czas z dziećmi, służą pomocą przy organizacji imprez okolicznościowych, wyjazdów i koncertów. Nie wpuszczamy tu jednak wszystkich. By zostać naszym przyjacielem, trzeba spełnić określone warunki - mówi dyrektorka.

Formalności prawne zawarte są w regulaminie wolontariatu, a podstawą współpracy, po weryfikacji osoby, jest zawarte porozumienie, które szczegółowo określa zakres zadań wolontariusza. - Wiele osób odnajduje się w tej roli. Jak mówią, znajdują w tym mnóstwo pozytywów. Część z nich pozostaje w relacji emocjonalnej z naszymi wychowankami. Są jednak tacy, często małżeństwa, którzy przechodzą na dalszy etap przyjaźni - zaznacza Katarzyna Krefft, specjalista pracy z rodziną.

To rodziny zaprzyjaźnione. Wiele godzin spędzonych razem w ramach wolontariatu wzmacnia uczucia między dziećmi z "Korczaka" a dorosłymi.

- Osoby, które chcą pomóc dzieciom z Domu im. Korczaka, zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego z nami (tel. 58/552 30 40) lub z Gdańską Fundacją Korczaka „Kochaj i dawaj przykład” (tel. 609 128 147 lub 608 368 335) - zaprasza dyrektorka placówki.

Więcej o historiach z domu przy ul. Abrahama w nr. 22 "Gościa Gdańskiego" na 4 czerwca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast