Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego w Redzie to prężna wspólnota ludzi młodych, której wyznacznikami są całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu, spotkania w licznych grupach duszpasterskich oraz integracja w kawiarence.
Historia parafii zaczyna się 20 czerwca 2001 r., kiedy abp Tadeusz Gocłowski, ówczesny metropolita gdański, erygował ją, wydzielając rozbudowującą się część parafii pw. Wniebowzięcia NMP. Proboszczem nowej wspólnoty, liczącej wtedy 3,5 tys. wiernych, został ks. Jan Kowalski. – Pierwsza Msza św. została odprawiona 1 lipca na placu kościelnym – w szczerym polu. Rozpoczął się czas budowy i organizowania zaplecza duszpasterskiego – opowiada kapłan.
Już 23 września powstała tymczasowa kaplica, a dwa lata później proboszcz i pierwszy wikariusz wprowadzili się do mieszkań w domu parafialnym. 11 października 2004 r., poprzez symboliczne wbicie pierwszej łopaty, zaczęła się budowa kościoła, zaprojektowanego przez Annę Król i Jana Kozłowskiego z zespołem architektów. – To było wielkie wyzwanie. Z jednej strony budowa świątyni, a z drugiej – tworzenie wspólnoty parafialnej, której zdecydowaną większość stanowią młodzi ludzie, młode małżeństwa i młode rodziny. Wszystko było nowe i świeże. Muszę przyznać, że wierni bardzo mocno zaangażowali się w to dzieło – podkreśla ks. Kowalski.
Wnętrze świątyni zaprojektowała s. Maristella Sienicka, paulistka. – Siostra studiowała architekturę w Mediolanie, a poznaliśmy się w Warszawie. Poprosiłem ją o pomoc w myśl zasady, że piękno tkwi w prostocie. Wspólnie zastanawialiśmy się nad każdym elementem wystroju – opowiada proboszcz. Ciekawą koncepcją jest usytuowanie chrzcielnicy przy wejściu do kościoła. – Tak było w pierwotnych świątyniach. Ma to wyrażać moment przejścia z ciemności do światła, ze śmierci do życia. Chrzest jest bowiem symbolem narodzenia nowego człowieka, który staje się dzieckiem Boga. Chrzcielnica, która jest jednocześnie kropielnicą, w przekroju ma kształt krzyża i ustawiona jest na zwycięskim krzyżu z zaznaczonymi pięcioma ranami Chrystusa – zwraca uwagę ks. Kowalski.
W 2015 r. powstała boczna kaplica poświęcona Miłosierdziu Bożemu z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu. – Bardzo chciałem, żeby w kościele było miejsce wieczystej adoracji. Jest to kaplica, w której ludzie mogą zaznać cichej obecności Chrystusa w dzisiejszym zabieganym świecie. To jest nasza wielka radość, że praktycznie cały czas jest ktoś z Panem Jezusem – mówi kapłan.
Zwieńczeniem wysiłku budowy była konsekracja kościoła 12 czerwca 2016 r. przez abp. Sławoja Leszka Głódzia, ówczesnego metropolitę gdańskiego.
W parafii, liczącej obecnie prawie 8 tys. wiernych, prężnie działają liczne grupy i wspólnoty duszpasterskie: 4 kręgi Domowego Kościoła, 10 róż Żywego Różańca, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola dziecięca, diakonia uwielbienia, Betania, Oaza Dzieci Bożych, Ruch Czystych Serc. Są też wspólnoty stanowe: dla kobiet – Poranek Zmartwychwstania, a dla mężczyzn – Rycerze Kolumba. Działa też duszpasterstwo dorosłych dzieci alkoholików, oferowana jest pomoc prawnika czy wsparcie dla osób zmagających się ze starością. – Każdy, kto szuka propozycji, miejsca wzrastania w wierze i miłości do Pana Boga oraz drugiego człowieka, może je w naszej parafii dla siebie znaleźć – mówi proboszcz.
W czasie pandemii udało się przy kościele zbudować kawiarenkę parafialną. – Jest to przestrzeń, w której po Mszach św. w niedzielę i święta można spotkać się przy kawie i ciastku, kontynuować ucztę miłości. Tam kwitnie życie parafialne. Są panie, które przygotowują ciasta, a grupy duszpasterskie pomagają przy obsłudze kawiarenki. Po Mszy św. dziecięcej jest też quiz biblijny z niespodziankami. Na te spotkania zapraszamy wszystkich, a szczególnie naszych nowych parafian. To wspaniałe miejsce integracji – opowiada ks. Kowalski.
– Po 22 latach posługi w Redzie przyznaję, że cieszy się moje kapłańskie serce, widząc wszystko to, co udało się wspólnie stworzyć. Jednak ciągle czuję, że jesteśmy w połowie drogi do zbawienia. Jest bowiem wielu wiernych, mieszkańców parafii, którzy nie praktykują wiary. Moim marzeniem jest, żeby jak najwięcej ludzi przyciągnąć do Pana Jezusa, żeby jak najwięcej uczestniczyło w Eucharystii – podkreśla proboszcz.
Zapraszamy
Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego ul. Fenikowskiego 4, 84-240 Reda; www.antoni-reda.pl Porządek Mszy św.: niedz.: 7.30, 9.00; 10.30, 12.00, 18.00 (VII–VIII: 8.00, 10.00, 12.00, 20.00); pon.–sob.: 7.00, 18.30. Odpust: 13 czerwca.