Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 25/2026
    GN 25/2026 Dokument:(9770568,Średniowiecze wróciło, a Europa nie umarła)
  • GN 24/2026
    GN 24/2026 Dokument:(9760687,Chcesz pokoju, musisz protestować)
  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Historia Kościoła (15) 03/2026
    Historia Kościoła (15) 03/2026 Dokument:(9690225,Leon XIV czyta św. Augustyna Donaldowi Trumpowi. Edytorial nowego numeru „Historii Kościoła”)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → 100-lecie gdańskich dominikanek

100-lecie gdańskich dominikanek przejdź do galerii

100-lecie gdańskich dominikanek  
Mszy św. przewodniczył metropolita gdański. ks. Maciej Świgoń /Foto Gość
⏮ ⏪
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
  • 100-lecie gdańskich dominikanek
⏩ ⏭

W bazylice św. Mikołaja abp Tadeusz Wojda przewodniczył uroczystej, dziękczynnej Eucharystii za 100 lat posługi sióstr dominikanek w Gdańsku.

ks. Maciej Świgoń ks. Maciej Świgoń

|

23 czerwca 2023 GOSC.PL

dodane 23 czerwca 2023
aktualizacja 24 czerwca 2023
FB Twitter
drukuj wyślij

Wraz z metropolitą gdańskim Mszę św. sprawowali ojcowie dominikanie na czele z o. Łukaszem Wiśniewskim OP, prowincjałem, a także kapłani diecezjalni i zakonni. W liturgii uczestniczyły siostry dominikanki z całej Polski.

Zgromadzonych przywitała matka Aleksandra Zaręba OP, przełożona generalna sióstr dominikanek. - Uwielbiamy dziś Boga za to, czego w swojej opatrzności dokonywał i nadal dokonuje w sercach i życiu tych, do których nas tutaj posyła. Dzięki życzliwości duchowieństwa, władz miasta, osób świeckich stale możemy tu posługiwać i nieustannie jesteśmy inspirowane do nowego sposobu myślenia, odczytywania aktualnych potrzeb apostolskich i do patrzenia z nadzieją w przyszłość. Dziękujemy Bogu za każdą siostrę, która w tym miejscu pełniła Jego wolę. Jubileusz to nie tylko czas powrotu do przeszłości, ale pokorna otwartość na nowość, na życie dziś, teraz. Wiemy, że jeżeli pozwolimy się prowadzić Duchowi Świętemu, On powiedzie nas ku przyszłości w sposób po ludzku nieprzewidywalny - mówiła.

Podczas homilii abp Wojda przybliżył dzieje posługi sióstr dominikanek w Gdańsku. - Historia tych 100 lat jest bardzo burzliwa. Przede wszystkim to historia naszego narodu, bo od 1923 do 2023 r. w Polsce wiele się zmieniało. Kiedy w kwietniu 1923 r. do Gdańska przybyły pierwsze cztery siostry, to ta Polska była młoda. Zaledwie wychodziła dopiero ze 123 lat rozbiorów, a więc wszystko tworzyło się na nowo. Ta Polska na nowo powstawała, a tutaj, w Gdańsku, było Wolne Miasto, gdzie polskości i Polaków było niewiele. Trzeba było tę polskość w jakiś sposób budować - podkreślił.

- Od samego początku siostry posługiwały z wielką mobilizacją i determinacją. Zajęły się ochronkami dla dzieci, przedszkolami. Zadbały o to, żeby już od młodszych lat uczyć je wiary, tradycji i języka polskiego, tworząc tożsamość narodową. Gdzie tylko była taka możliwość, włączały się w różne działania i starały się posługiwać, zawsze szerzyć wiarę, nadzieję, tworzyć wspólnoty religijne, by ta wiara była zawsze zjednoczona, mocna - dodał metropolita gdański.

Zaznaczył, że siostry dominikanki znane są w całym Gdańsku. - Dlatego, że poprzez różne posługi - w zakrystii, przedszkolu, szkole, wszędzie - dawały i dają piękne świadectwo wiary. Dzięki temu wiele osób odbudowało swoje codzienne życie, bo spotkały na swojej drodze dobrą siostrę, poczynając od tych najmłodszych do najstarszych. Takie jest właśnie życie konsekrowane - jest opowieścią o wierze i my jesteśmy nieustannie powołani i posłani do każdego środowiska po to, by dawać świadectwo naszej wiary i przez nie budować wiarę innych - zwrócił uwagę kaznodzieja.

- Ważne jest, by cały czas mieć serce pełne obecności i miłości Boga. Myślę, że tak właśnie jest w przypadku naszych sióstr jubilatek, które obchodzą 100-lecie swojego pobytu w Gdańsku. Życzę, by to serce było zawsze zakorzenione w Bogu. A wtedy możemy być pewni, że następne 100 lat i dalej, tyle, ile Pan zechce, siostry będą tworzyć piękną historię pisaną wiarą i czynami, które z tej wiary płyną - zakończył abp Wojda.

« ‹ 1 › »
100-lecie gdańskich dominikanek

Foto Gość DODANE 23.06.2023

100-lecie gdańskich dominikanek

​W bazylice św. Mikołaja abp Tadeusz Wojda przewodniczył uroczystej, dziękczynnej Eucharystii za 100 lat posługi sióstr dominikanek w Gdańsku.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • ABP TADEUSZ WOJDA SAC
  • GDAŃSK
  • JUBILEUSZ 100-LECIA
  • SIOSTRY DOMINIKANKI

Polecane w subskrypcji

  • Argentyna znowu chce być mistrzem świata. Dla Albicelestes chcieć to musieć
    • Mundial
    Argentyna znowu chce być mistrzem świata. Dla Albicelestes chcieć to musieć
    Jacek Dziedzina
  • Redukcja opinii
    Redukcja opinii
    Franciszek Kucharczak
  • Nie tylko order. Kryzys wokół UPA wystawia relacje Polski i Ukrainy na próbę
    • Polska
    Nie tylko order. Kryzys wokół UPA wystawia relacje Polski i Ukrainy na próbę
    Andrzej Grajewski
  • Redukcja opinii
    Redukcja opinii
    Franciszek Kucharczak
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X