Nowy numer 39/2023 Archiwum

Zaproszenie na 66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Gdańsku-Oliwie

Tegoroczny oliwski festiwal organowy rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 22 sierpnia. W każdy wtorek i piątek o godz. 20 będzie można usłyszeć wybitnych artystów.

Gdański cykl koncertów muzyki poważnej na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń kulturalnych regionu. Może pochwalić się ogromną liczbą słuchaczy, rokrocznie odwiedza go ponad 2 tys. osób, nie tylko mieszkańców Trójmiasta, ale również polskich i zagranicznych turystów. Jednocześnie jest to najstarszy festiwal organowy w Polsce i Europie. Oliwskie organy już ponad pół wieku ożywają muzyką mistrzów i dzieł zarówno dawnych, jak i nowych wykonań. Jest to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i wyjątkowych możliwościach. Dodatkowo składa się z dwóch części - centralnej i bocznej, na których organista może grać równocześnie, z jednej klawiatury, uzyskując efekt stereofonii. MFMO jest niebywałą okazją do poznania bogactwa dźwięku organów archikatedralnych i usłyszenia światowej sławy wykonawców.

Koncert inauguracyjny odbędzie się we wtorek 27 czerwca. Na organach zagra prof. Roman Perucki. Usłyszeć można będzie również Orkiestrę Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Łukasza Borowicza. - Podczas 66. edycji MFMO wystąpi dwóch znakomitych polskich organistów oraz 13 artystów zagranicznych, będących autorytetami w dziedzinie muzyki organowej. Program każdego koncertu został opracowany z największą starannością o zaprezentowanie słuchaczom zarówno klasycznych kompozycji, jak i współczesnych utworów, przede wszystkim tych mniej znanych polskiej publiczności - podkreśla prof. Perucki, światowej sławy wirtuoz organów i dyrektor artystyczny festiwalu.

Koncert poprowadzi konferansjer. Pełne uczestnictwo ułatwi także zainstalowany w świątyni ekran multimedialny. Dzięki temu widzowie siedzący tyłem do organów, będą mogli zarówno słyszeć grę, jak i obserwować ją na żywo. - Artyści spoza granic Polski zaprezentują utwory polskich kompozytorów, m.in. Konstantego Górskiego i Tadeusza Paciorkiewicza. W repertuarze znalazły się również liczne improwizacje - popis mistrzowskich umiejętności artystów. Festiwal kontynuować będzie cenną tradycję muzyczną, przy równoczesnym wprowadzaniu elementów nowoczesnych - dodaje prof. Perucki.

Program 66. MFMO.   Program 66. MFMO.

66. MFMO potrwa od 27 czerwca do 22 sierpnia, koncerty odbywać się będą w każdy wtorek i piątek o godz. 20 w archikatedrze oliwskiej, w Gdańsku przy ul. bp. Nowickiego 5. Koncerty są biletowane. Wejściówki można kupić TUTAJ lub w kasie archikatedralnej bezpośrednio przed wydarzeniem.

Festiwal, organizowany przez Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”, odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, abp. Tadeusza Wojdy, metropolity gdańskiego oraz pod patronatem medialnym "Gościa Gdańskiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast