Trzy drogi do jednej Matki

Już za kilkanaście dni z Helu, Gdyni i Gdańska wyruszą archidiecezjalne pielgrzymki na Jasną Górę. Na miejsce dotrą 12 sierpnia. Wierni zaproszeni są do podjęcia trudu pątniczej wędrówki, ale również modlitewnego wsparcia.

Jako pierwsi na szlak - już po raz 42. - wyruszą Kaszubi. Tradycyjnie rozpoczną Mszą św. 25 lipca o 6.00 w kościele Bożego Ciała w Helu. Przez 19 dni przejdą 638 km, co czyni ich najdłuższą pieszą pielgrzymką w Polsce.

Kaszubi zaproszeni są również do udziału w apelach stacjonarnych w kościele ojców franciszkanów w Wejherowie. - To propozycja dla wszystkich, którzy nie mogą podjąć trudu pielgrzymowania. Wspólna modlitwa u tronu Matki Bożej Wejherowskiej pozwala doświadczyć radości bycia razem - mówi ks. Robert Jahns, kierownik Kaszubskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Trzy drogi do jednej Matki   Kaszubi wyjdą na szlak już po raz 42. Wioleta Żurawska /Foto Gość

Następnego dnia, 26 lipca o godz. 6, z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wyruszą gdynianie. Będzie to ich 38. pielgrzymka. Przejdą 550 km, a w tym roku w rozważaniach pochylą się nad hasłem roku liturgicznego: "Wierzę w Kościół Chrystusowy".

Ksiądz Krzysztof Czaja, kierownik Gdyńskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę, podkreśla, jak wielkim skarbem jest zaplecze duchowe. - Wierni, którzy nie są w stanie pójść z nami z różnych powodów, spotykają się codziennie o 20.30 w prawie wszystkich gdyńskich kościołach, by wspólnie odśpiewać Apel Jasnogórski i modlić się za naszą drogę. Zbieramy również intencje, które zaniesiemy na Jasną Górę - zaznacza.

Trzy drogi do jednej Matki   Gdynianie będą się formować w myśl hasła roku liturgicznego. Wioleta Żurawska /Foto Gość

Najkrótszą archidiecezjalną pielgrzymką jest gdańska, która przez 16 dni pokonuje prawie 500 km. W zeszłym roku obchodziła jubileusz 40-lecia. Gdańska pielgrzymka wyruszy w jednej grupie, ale na jeden odcinek dziennie podzieli się na grupy ewangelizacyjną i pokutną. Pątnicy wystartują 28 lipca, po Eucharystii o 6.30, z bazyliki Mariackiej.

Gdańszczanie pozostający na miejscu również będą mieli okazję do modlitwy za pątników. Zostały zorganizowane stacjonarne apele pielgrzymkowe i działająca od 10 lat grupa biało-złota. - Od maja zbieramy w gdańskich parafiach intencje, by zabrać je ze sobą przed tron Jasnogórskiej Pani i codziennie się w nich modlić. W zeszłym roku z pielgrzymami jednoczyło się aż 7 tys. wiernych, których modlitwę czuje się na trasie - mówi ks. Łukasz Grelewicz, kierownik GPP.

Zapisy na kaszubską, gdyńską i gdańską pielgrzymkę trwają. Dołączyć można poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronach: www.kaszubskapielgrzymka.pl, www.gdynskapielgrzymka.pl i www.pielgrzymka.gda.pl. Chętni mogą również rozpocząć drogę na dowolnym etapie poprzez wypełnienie papierowej karty zgłoszenia w sekretariatach pielgrzymkowych.


Więcej o archidiecezjalnych pielgrzymkach w 27. numerze "Gościa Gdańskiego" na 9 lipca.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..