Nowy numer 38/2023 Archiwum

Stawać się dzieckiem Bożym

– Życie sióstr od Betlejem, od Wniebowzięcia NMP i od św. Brunona jest trwaniem przy Panu Jezusie i przyjmowaniem Jego darów – mówił bp Piotr Przyborek.

W sobotę 8 lipca bp Przyborek przewodniczył dziękczynnej Eucharystii za 25 lat obecności sióstr w Grabowcu. Uroczystość zgromadziła rodziny i przyjaciół mniszek od Betlejem oraz rzesze wiernych.


W homilii biskup wyjaśnił znaczenie ewangelicznych prostaczków. – Zerkając do tekstu greckiego, dowiadujemy się, że prostaczek to małe dziecko, niemowlę. Bóg objawił te rzeczy tym, którzy mają serce małego dziecka. Dzisiaj, kiedy dziękujemy Panu Bogu za 25 lat monasteru w Grabowcu i za życie monastyczne, które tutaj każdego dnia się dzieje, chcemy zastanowić się, jak stawać się dzieckiem, ewangelicznym prostaczkiem, niemowlęciem, zdolnym przyjmować. Bo my dzisiaj w świecie, w codzienności, może nawet w życiu monastycznym, tak bardzo staramy się coś robić, być potrzebni, zasłużyć sobie. A Pan Jezus mówi nam o dziecku, które otrzymuje objawienia rzeczy najpiękniejszych, najwspanialszych, objawienia Boga Jedynego w Trójcy Przenajświętszej – podkreślił.


W dalszej części rozważania bp Przyborek przypomniał słowa z „Żółtego zeszytu” św. Teresy od Dzieciątka Jezus. – Ona była najbardziej w to dziecięctwo Boże zanurzona. Poprzez swoje życie duchowe zaprasza nas do odkrycia, że chrześcijaństwo jest przede wszystkim przyjmowaniem. Tak jak małe dziecko, które otrzymuje wszystko od swoich rodziców, bo nie jest w stanie niczym sobie zasłużyć, nic użytecznego zrobić, ale wszystko otrzymuje i wszystko przyjmuje – powiedział.


Zaznaczył, że życie w monasterze jest trwaniem przy Panu Jezusie i przyjmowaniem Jego darów. – To kształtowanie serca swojego i serca Kościoła, bo siostry są skarbem całego Ludu Bożego, na wzór tego dziecka, które zupełnie zdaje się na Boga, bo samo za wiele nie może – dodał bp Piotr.


Zwrócił uwagę, że głębią Ewangelii jest objawienie Boga Ojca przez Syna Bożego. – Jesteśmy więc zaproszeni do poznania Boga w Chrystusie Jezusie, dzięki mocy Ducha Świętego. Boga, który jest Ojcem, Stworzycielem oraz Miłością, dzięki któremu istnieję i jestem dzieckiem Bożym, powołanym do świętości. Niech to dzisiejsze dziękczynienie będzie zawierzeniem Bogu naszych serc, żeby stawać się jak dziecko, które jest zdolne przyjąć to, co Pan Bóg ofiarowuje nam zupełnie za darmo. On zaprasza nas, byśmy weszli w wewnętrzne życie Trójcy Przenajświętszej i w ten sposób wzrastali w naszym dziecięctwie Bożym, coraz bardziej Pana Boga odkrywali, a odkrywając Go, coraz bardziej Mu ufali, zawierzali i pozwalali Mu się prowadzić, jak małe dziecko pozwala to robić swoim rodzicom – zakończył bp Przyborek.


« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast