Błogosławiona Dorota z Mątowów, której kult rozwija się dynamicznie od kilkunastu lat, jest bohaterką kolejnej książki Marty Kowalczyk. Tym razem autorka popularyzatorskiej pozycji opisuje związki świętej z bazyliką Mariacką i miastem nad Motławą.
Wydawnictwo Bernardinum wydało właśnie książkę pt. „Święta parafianka kościoła Mariackiego – Błogosławiona Dorota z Mątów”. Autorką publikacji jest badaczka gdańskiej postaci dr hab. Marta Kowalczyk - teolog, profesor w Wyższym Seminarium Duchownym w Elblągu. W kręgu jej zainteresowań znajdują się postacie średniowiecznych mistyczek Kościoła. Autorka dwukrotnie wydała już książki o bł. Dorocie z Mątowów.
Wydana obecnie "Święta parafianka..." ma charakter popularnonaukowy. Autorka opisała w niej przede wszystkim gdańską historię bohaterki, na którą złożyły się 22 lata jej życia. Kolejne części pracy to m.in.: opowieść o przybyciu Doroty do Gdańska, opis mistycznych doświadczeń, przemiana serca, której doznała w kościele Mariackim, ukazanie jej relacji z mężem, dziećmi i spowiednikiem, którym był ks. Mikołaj z Pszczółek, oraz zamieszkanie w pustelni w Kwidzynie. W publikacji przypomina też o drodze Doroty z Mątowów [obie formy nazwy miejscowości są poprawne - przyp. red.] na ołtarze, a także o rozwijającym się dziś kulcie pustelnicy kwidzyńskiej.
- Starałam się opisać w syntetycznej formie wszystkie wątki życia bł. Doroty związane z jej życiem w Gdańsku. Od kilkunastu lat jesteśmy świadkami dynamicznie rozwijającego się kultu świętej. Coraz więcej osób bierze udział m.in. w pielgrzymce zmierzającej co roku do miejsca jej narodzin w Mątowach. Moja najnowsza książka ma posłużyć przede wszystkim gdańszczanom oraz osobom odwiedzającym bazylikę Mariacką. Teraz mogą oni, korzystając z publikacji, połączyć fakty z konkretnymi miejscami, które np. odwiedzają w Gdańsku - tłumaczy autorka.
Książkę otwiera wstęp napisany przez ks. prał. Ireneusza Bradtkego, proboszcza kościoła Mariackiego w Gdańsku. - O bł. Dorocie mówimy, że jest z Mątów, ale śmiało można by mówić o błogosławionej z Gdańska. Te 22 lata, które przeżyła jako parafianka naszego kościoła, mieszkając przy ul. Długiej, w miejscu dzisiejszej kamienicy nr 64, stanowią najdłuższy okres jej życia związany z konkretnym miejscem. Celem publikacji jest wskazanie tych wszystkich gdańskich akcentów, tak, by parafianie, osoby czczące bł. Dorotę, ale też odwiedzający bazylikę goście mogli dowiedzieć o tym więcej - mówi proboszcz
Publikację można kupić w kiosku w bazylice Mariackiej.
Więcej o nowym wydawnictwie w nr. 30 "Gościa Gdańskiego" na 30 lipca.