Nowy numer 38/2023 Archiwum

W drodze na ŚDM Lizbona 2023

Prawie 660 osób z archidiecezji gdańskiej weźmie udział w Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. We wtorek 25 lipca ponad 30 młodych z Kaszub i Pomorza wyleciało z Gdańska do Madrytu. To ich pierwszy przystanek w drodze do Lizbony, gdzie na spotkanie z papieżem Franciszkiem wybierają się razem z polonusami z USA.

Na spotkanie z papieżem Franciszkiem, które odbędzie się w dniach 1-6 sierpnia w stolicy Portugalii ruszyła już młodzież z archidiecezji gdańskiej. - W sobotę pojechał pierwszy autobus z uczestnikami ŚDM. Dziś pożegnaliśmy grupę z Chwaszczyna, która do Portugalii jedzie razem z przedstawicielami polskiej młodzieży z parafii w Chicago w USA. Kolejne grupy przygotowują się do podróży, którą odbędą albo samolotami albo autokarami. Jest wśród nich m.in. grupa niepełnosprawnych z Pruszcza Gdańskiego, którą opiekuje się ks. prał. Stanisław Łada, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Łącznie z naszej archidiecezji w ŚDM weźmie udział ponad 660 uczestników, którzy zorganizowali się w 17 grupach i zarejestrowali w oficjalnym systemie organizacyjnym wydarzenia - mówi ks. Piotr Wiecki, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży AG.

Poranny samolot z Gdańska do Monachium zabrał we wtorek na swój pokład uczestników tegorocznych Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie z grupy z chwaszczyńskiej parafii pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Stamtąd grupa wyruszy z do Madrytu. Młodzi biorą udział w projekcie "Polonia i Polacy w drodze na ŚDM". Dzięki niemu ponad 600 młodych Polaków mieszkających w kraju i poza jego granicami może razem spędzić czas na Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie. Według założeń projektu "Polonia i Polacy razem na ŚDM", młodzi przylecą do trzech miast Europy, aby w podróż do Lizbony wyruszyć wspólnie autokarami. Już podczas drogi młodzież będzie miała okazję doświadczyć polonijno-polskiej wspólnoty - mówi ks. Tomasz Koprianiuk, dyrektor Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży w Polsce.

W stolicy Hiszpanii swoją drogę rozpoczną młodzi z archidiecezji gdańskiej oraz z Chicago z USA. Ksiądz Łukasz Szymanowski z parafii w Chwaszczynie przez kilka miesięcy przygotowywał do wyjazdu ponad 30 młodych z Kaszub. - Plan podróży mamy już ustalony i razem spędzimy 16 dni. Na początku lot i spotkanie w Madrycie. Będzie nas prawie 100 osób, więc dwoma autokarami pojedziemy w dalszą drogę z przystankami w Caceres i Trujillo. Potem ruszamy na Dni w Diecezjach do Porto. Następnie spotkania w Lizbonie z Ojcem Świętym, a po zakończeniu wydarzenia zaplanowaliśmy jeszcze kolejne wspólne dni w Hiszpanii. Myślę, że to będzie czas doświadczeń duchowych, ale też budowania relacji z naszymi młodymi rodakami z Ameryki - mówi kapłan.

Zaplanowano też wspólne występy artystyczne, przygotowane pod kierunkiem animatorów. Efekty pracy zostaną zaprezentowane podczas Dni w Diecezjach, a także w czasie polskich katechez oraz głównych wydarzeń ŚDM w Lizbonie. Nad prezentacją, która potrwa około godziny, pracowali wspólnie młodzi z Chicago i Chwaszczyna. Narady odbywały się przez internet. - Ze względu na różnice czasowe jako najbardziej odpowiedni dzień na te działania wybraliśmy wspólnie soboty. Mieliśmy wtedy burzę mózgów na Zoomie, w której uczestniczyli zaangażowani w prezentacje - mówi ks. Piotr Janas SChr z Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago.

Marta Rodak z chwaszczyńskiej grupy może już uchylić rąbka tajemnicy, jeśli chodzi o planowany wspólny występ w Porto. - Pokażemy to, co najlepsze w miejscach, gdzie mieszkamy. My skupiamy się przede wszystkim na stworzeniu wizytówki Kaszub. Nie tylko zabieramy do Portugalii nasze charakterystyczne stroje ludowe, ale też przygotowaliśmy do nich piosenki i tańce. Ten sam program pokażemy potem na polskim festiwalu w Lizbonie już w czasie głównych spotkań ŚDM - mówi animatorka. Projekt "Polonia i Polacy w drodze na ŚDM" finansowany jest z budżetu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast