Zaproszenie na żukowski festiwal organowy

Po raz 8. w kościele Miłosierdzia Bożego w Żukowie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Pierwszy koncert już 5 sierpnia.

Dyrektorem festiwalu i organizatorem imprezy jest Patryk Podwojski. Pochodzący z Gdańska muzyk postanowił wykorzystać atut instrumentu znajdującego się w kościele. - W tej żukowskiej świątyni są największe - posiadające 40 głosów - organy w całym powiecie kartuskim, które spełniają wszelkie wymagania koncertowe. Dają ogromne możliwości wykonywania muzyki różnych epok - podkreśla. Na wydarzenie składa się cykl koncertów wybitnych wykonawców.

5 sierpnia usłyszymy Johannesa Skudlika z Niemiec, który koncertował w niemal wszystkich krajach Europy, w USA i w Azji. Regularnie gra z muzykami Filharmonii Berlińskiej i orkiestrą Bavarian Radio Symphony Orchestra. Współpracuje również z orkiestrami: Munich Symphony and Radio Orchestra, Orchestra of the Age of Enlightenment i Münchener Bach-Chor.

12 sierpnia za klawiaturą zasiądzie Adam Klarecki, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, najpierw w klasie prof. Romualda Sroczyńskiego, a później w klasie prof. Andrzeja Chorosińskiego. Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Włocławku oraz w Diecezjalnym Studium Organistowskim. W 2004 r. ukończył Mistrzowskie Studia Podyplomowe u prof. Chorosińskiego w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Tegoroczną edycję festiwalu zamknie koncert w wykonaniu Patryka Podwojskiego (organy) i Jakuba Szynala (trąbka, trąbka piccolo), który odbędzie się 19 sierpnia. Patryk Podwojski w latach 2015-2021 pełnił funkcję organisty archikatedry oliwskiej w Gdańsku. Koncertuje w kraju oraz za granicą jako kameralista oraz solista. Jest również założycielem i prowadzącym ImPro Akademię – to inicjatywa, która ma nauczać improwizacji organowej i popularyzować ją w Polsce. Jakub Szynal jest pierwszym trębaczem Filharmonii Koszalińskiej i absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Szymona Pawłowskiego i Kamila Kruczkowskiego. Obecnie współpracuje z wieloma polskimi orkiestrami.

Koncerty odbędą się 5 sierpnia, 12 sierpnia i 19 sierpnia w kościele pw. Miłosierdzia Bożego przy ul. s. Faustyny 1 w Żukowie. Start po Mszy św. o godz. 18. Wstęp wolny. Festiwal został dofinansowany z budżetów gminy Żukowo oraz powiatu kartuskiego. Organizatorem jest Fundacja Promocji Sztuki im. F. Nowowiejskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..