We wtorek 1 sierpnia młodzież z Chwaszczyna wspólnie z grupą polonijną z Chicago wystąpiła na Światowych Dniach Młodzieży w widowisku "Z Kaszub do Lizbony". Lokalni patrioci przedstawili kaszubską historię, pieśni i tradycje.
Widowisko było zwieńczeniem współpracy dwóch grup - z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Chwaszczynie oraz Świętej Trójcy Polskiej Misji Duszpasterskiej w Chicago. Młodzież przyjechała do Lizbony w ramach rządowego projektu "Polonia i Polacy w drodze na ŚDM".
Z Chwaszczyna przybyło 37 młodych osób i dwóch kapłanów, na czele z ks. Piotrem Grubą, proboszczem. Grupę tworzyli licealiści, studenci i osoby pracujące. Wyruszyli do diecezji Porto, a później do Lizbony.
Na tegorocznych ŚDM chwaszczynianie umacniali więzy z polonijną grupą z Chicago z parafii Świętej Trójcy, kierowanej przez Polską Misję Duszpasterską. Chociaż młodzież urodziła się w Stanach Zjednoczonych, mówi i modli się po polsku i żywo pielęgnuje polskie tradycje.
Koncert w "polskiej Lizbonie" rozpoczął się śpiewem tradycyjnej kaszubskiej pieśni "Kaszëbsczé nótë", będącej jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów lokalnego folkloru. Zespół zaśpiewał również inne popularne pieśni kaszubskie.
Młodzież nawiązała do aspektów historycznych i początków regionu, o którym - według legendy - "zapomniał Bóg". "Pan Bóg stworzył wspaniałe lazurowe morza i zielone lasy, ogromne góry, głębokie oceany i dał je pod opiekę aniołom. Jeden z nich, o imieniu Kaszub, był zasmucony, że jego kraina jest pustynią. Wtem Bóg nakazał aniołowi zajrzeć do złotej sakiewki i rozsypać jej zawartość na cały region. Bóg postanowił stworzyć Kaszuby jako mieszankę pagórków, wzgórz, lasów iglastych i liściastych, rzek, jezior i morza. Dzięki temu powstała przepiękna i różnorodna kraina, bogata w owoce i zwierzynę" - głosi tekst opowieści.
Szczególny nacisk położono na postać św. Jana Pawła II i jego pielgrzymki do ojczyzny. Papież Polak zwracał się bezpośrednio do Kaszubów w 1987 r. w Gdyni. "Strzeżcie tych wartości i tego dziedzictwa, które stanowią o waszej tożsamości" - mówił. W czasie drugiej pielgrzymki na Pomorze św. Jan Paweł II również zwrócił się do Kaszubów. Zachęcał wtedy do pielęgnowania więzi rodzinnych, pogłębiania znajomości swojego języka, a także przekazywania tradycji i kultury młodym pokoleniom. "Trzymajcie z Bogiem zawsze" - zakończył swoje przemówienie. By uczcić pamięć świętego, odśpiewano "Abba, Ojcze" i "Barkę".
Młodzież podkreśliła także bogactwo maryjnego wstawiennictwa na Pomorzu, zwracając się bezpośrednio do Matki Bożej Swarzewskiej, Królowej Polskiego Morza, w pieśni "Kaszëbskô nasza Matinko". Pokazano też filmik z unikatową, trwającą od 300 lat tradycją pokłonu feretronów i wytłumaczono jej genezę.
Na koniec uczczono pamięć narodowych bohaterów w 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Zatańczono także tradycyjnego poloneza. W widowisku wziął również udział bp Piotr Przyborek.
Wydarzenie zjednoczyło Polaków mieszkających za granicą oraz pokazało bogactwo Kaszub młodzieży z innych regionów. Była to wesoła opowieść o tym, czym są Kaszuby i co wnoszą do naszej ojczyzny.