Nowy numer 38/2023 Archiwum

Koncert "Missa pro pace" w Żarnowcu - zaproszenie

Wydarzenie "Missa pro pace" to koncert dialogowy na organy, saksofon, akordeon, kontrabas, klarnet, erhu i śpiew. Będzie można wziąć w nim udział we wtorek 15 sierpnia o godz. 20 w kościele pw. Zwiastowania Pańskiego w Żarnowcu.

Muzyka, która zabrzmi w świątyni przy opactwie benedyktynek, została zaaranżowana w oparciu o XV-wieczny rękopis cysterski, tzw. Graduał Żarnowiecki. "Twórcza interpretacja sakralnych motywów muzycznych z XV wieku tworzy nowatorską ofertę muzyczną, kultywuje tradycję i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa kultury polskiej. Przetworzenie istniejących w kulturze lokalnej wątków, przy połączeniu tradycji i nowoczesności jest poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań artystycznych" - piszą w zaproszeniu organizatorzy - Fundacja Sedlaka.

Tytuł wydarzenia "Missa pro pace" (tł. msza o pokój) nawiązuje do pierwszego zdania księgi cysterskich rękopisów z XV w., będących własnością skarbca klasztoru benedyktynek w Żarnowcu. Materiał źródłowy jest inspiracją i podstawą działania artystycznego.

Twórcy, artyści i wykonawcy podjęli próbę nawiązania dialogu przeszłości (XV w.) z przyszłością (XXI w.) i znalezienia uniwersalnego języka porozumienia z odbiorcą. Do współpracy fundacja zaprosiła artystów młodego pokolenia: Michała Hajduczenię (erhu, kontrabas, baryton), Jakuba Klemensiewicza (saksofon), Pawła Wiśniewskiego (akordeon i organy), Mateusza Szwankowskiego (klarnet), Alicję Olejarz (śpiew). Organizatorzy zapraszają na kolejny, 10. już koncert MPP, który wciąż ewoluuje i odkrywa przed nami następne karty Graduału Żarnowieckiego.

Koncepcja - Dagmara Olejarz
Dyrektor artystyczny - Michał Hajduczenia
Wizualizacje - Andamon Sławiński
Produkcja - Aleksandra Pitra-Kox
Współpraca - Bodo Kox

Więcej informacji TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Quantcast