Gdańsk. We wrześniu wielki kongres rodzin

Warsztaty, wykłady i indywidualne spotkania, a na zakończenie wielkie wspólne świętowanie - od 15 do 17 września w Gdańsku potrwa Światowy Kongres Rodzin Polonijnych.

Kongres, w czasie którego zaplanowano spotkanie rodzin Polaków z całego świata, to stosunkowo nowa inicjatywa w polskim Kościele. Jest próbą odpowiedzi na wyzwania i przeciwności, z którymi musi się zmagać współczesna rodzina.

Wydarzenie odbywać się będzie pod hasłem: "Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w rodzinę". - Obserwujemy dziś kryzys rodziny. Z jednej strony ludzie tęsknią za stałymi relacjami, a z drugiej nie potrafią ich budować, co sprawia, że są one coraz bardziej kruche. Rodziny polonijne chcą się spotkać i rozmawiać, ponieważ mają podobne problemy. W czasie kongresu chcemy pokazać, że szczęście rodzinne zdobywa się poprzez pracę nad sobą, co wymaga trudu. Siłę do tego dają nam Bóg i wartości chrześcijańskie - wyjaśnia bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. duszpasterstwa emigracji polskiej.

W programie gdańskiego spotkania zaplanowano kilka sesji, które odbędą się w piątek i w sobotę 15 i 16 września na stadionie piłkarskim Polsat Plus Arena Gdańsk. W czasie pierwszej z nich podjęty zostanie temat tożsamości polskiej rodziny na emigracji i miejsca dzieci w rodzinie. Druga będzie poświęcona budowaniu relacji. Podczas następnych sesji uczestnicy podejmą

temat zmian dokonujących się we współczesnej rodzinie, w tym np. kwestię samotności, a także poruszą temat pielęgnowania polskości w życiu na emigracji i relacji z dorastającymi dziećmi i młodzieżą. W niedzielę 17 września zaplanowano Święto Rodzin w gdańskim sanktuarium w Matemblewie.

W czasie gdańskiego spotkania ważny będzie również aspekt duchowy. Skupi się on na objawieniach Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie. - Maryja wezwała tam do powrotu do Pana Boga, do pielęgnowania najważniejszych wartości, do życia według woli Bożej i do modlitwy. To wezwanie płynie do całego świata. W czasie kongresu chcemy powiedzieć, że ta odnowa, zwłaszcza w sytuacjach trudnych i kryzysowych, ma się odbywać również w rodzinie. Rodzina jest najbardziej naturalną wspólnotą wszystkich ludzi i przestrzenią uświęconą przez Pana Boga, daną nam do tego, byśmy w niej żyli i formowali się. Do udziału w naszym kongresie zapraszamy wszystkie rodziny, zarówno z zagranicy, jak i Polski - mówi Andrzej Czachorowski z Fundacji R7B.

Patronat honorowy nad tegorocznym kongresem objęli abp Stanisław Gądecki, abp Tadeusz Wojda, metropolita gdański, oraz bp Piotr Turzyński.

Wszystkie informacje i zapisy TUTAJ.


Więcej o wydarzeniu w numerze 35. "Gościa Gdańskiego" na 3 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..