Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Gość Gdanski w Internecie

Gdański

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • GALERIE
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O DIECEZJI
    • Biskupi
    • Historia
    • Parafie

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2025
    GN 23/2025 Dokument:(9291848,Ogień, który płonie)
  • GN 22/2025
    GN 22/2025 Dokument:(9278877,Dziecko chce do Jezusa!)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
gdansk.gosc.pl → Wiadomości → U Królowej Polskiego Morza

U Królowej Polskiego Morza przejdź do galerii

W niedzielę 3 września w swarzewskim sanktuarium odbyły się główne uroczystości odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Liturgia zgromadziła kilka tysięcy wiernych.

 
- Każdy musi znaleźć swoją osobistą drogę do Boga: mężczyzna swoją i kobieta swoją, nawet gdy są razem jako małżonkowie. Widzimy to na przykładzie Maryi i Józefa - mówił w homilii bp Wiesław Szlachetka. Wioleta Żurawska /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Na Mszę św. przybyli wierni z wielu kaszubskich i pomorskich miejscowości. Eucharystia zgromadziła również pielgrzymów, którzy do Swarzewa dotarli pieszo dzień wcześniej. Były to grupy m.in. z Rumi, Redy, Wejherowa, Starzyna i Strzebielina. Ci ostatni mieli przed sobą najdłuższą trasę - aż 40 km. Pielgrzymowali do sanktuarium Królowej Polskiego Morza po raz 40.

Liturgię rozpoczęła procesja z Najświętszym Sakramentem. Wierni nieśli chorągwie, sztandary i feretrony. Mszy św. przewodniczył bp Wiesław Szlachetka. W homilii nawiązał do słowa Bożego. - Ewangelia, odczytana z okazji uroczystości odpustowej w sanktuarium swarzewskim, opowiada o zaślubinach Maryi z Józefem. Ewangelia uwypukla duchowość Maryi jako kobiety i duchowość Józefa jako mężczyzny. Jest między jedną duchowością a drugą ogromna różnica, która dopełnia się w ich miłości. A jest to miłość, która "współweseli się z prawdą". Która "wszystko znosi, wszystkiemu wierzy, we wszystkim pokłada nadzieję, która wszystko przetrzyma", która "nigdy nie ustaje" - podkreślił kaznodzieja.

Biskup pomocniczy tłumaczył, że dzięki temu, że Maryja była prawdziwą kobietą, a Józef prawdziwym mężczyzną, byli gotowi podjąć Boże zaproszenie do udziału w Jego planie, który dotyczy naszego zbawienia. - Tym bardziej trzeba mieć na uwadze fundamentalną zasadę, że mężczyzna powinien być mężczyzną, a kobieta kobietą. Mężczyzna nie powinien udawać kobiety, a kobieta mężczyzny. Bo potrzebni są mężczyźni. I potrzebne są kobiety. A co najważniejsze, potrzebna, wręcz konieczna, jest różnica między nimi. Tych dwóch duchowości - męskiej i żeńskiej - potrzebuje świat, potrzebuje Kościół i potrzebuje nasze życie, a zwłaszcza potrzebują rodziny. Na przykład: ogromną rolę w rodzinie spełnia matka, a w przekazie wiary jeszcze większą rolę spełnia ojciec - zaznaczył.

Biskup Szlachetka tłumaczył, że syn potrzebuje ojca, by stać się mężczyzną. - Duchowość mężczyzny jest bardziej dynamiczna, bardziej wyrażająca się w działaniu. Natomiast duchowość kobiety jest bardziej statyczna. Natura kobieca lubi się zachwycać, podziwiać, wzruszać się, bardziej uzewnętrzniać emocje, uczucia. A natura męska chce nie tylko słuchać, ale i działać - dodał kaznodzieja.

Swarzewski odpust odbywa się od kilkudziesięciu lat. Dla odwiedzających sanktuarium udział w liturgii w pierwszą niedzielę września stał się tradycją. Uroczystości potrwają do 10 września. Program TUTAJ.

« ‹ 1 › »
Odpust Narodzenia NMP w Swarzewie

Foto Gość DODANE 03.09.2023 AKTUALIZACJA 04.09.2023

Odpust Narodzenia NMP w Swarzewie

Na uroczystej liturgii w niedzielę 3 września w swarzewskim sanktuarium zgromadziły się tłumy wiernych. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił bp Wiesław Szlachetka.  
oceń artykuł Pobieranie..

Wioleta Żurawska

|

GOSC.PL

publikacja 03.09.2023 22:06

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP WIESŁAW SZLACHETKA
  • SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ KRÓLOWEJ POLSKIEGO MORZA
  • SWARZEWO

Polecane w subskrypcji

  • Lednica, Jezus na Stadionie Legii – emocjonalny show czy autentyczne doświadczenie wiary?
    • Kościół
    • Agnieszka Huf
    Lednica, Jezus na Stadionie Legii – emocjonalny show czy autentyczne doświadczenie wiary?
  • Demokracja, elity i prezydent-elekt
    • Jacek Wojtysiak
    Demokracja, elity i prezydent-elekt
  • Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Walka trwała do ostatniej chwili. Kto zdecydował o ostatecznym wyniku wyborów prezydenckich?
  • Ile godzin spędzasz w sieci? Scrollowanie to nie tylko domena młodych
    • Polska
    • Klaudia Cymanow-Sosin
    Ile godzin spędzasz w sieci? Scrollowanie to nie tylko domena młodych
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X