Nowy numer 49/2023 Archiwum

1000. wydanie "Gościa Gdańskiego"

Niemal w 100. rocznicę powstania "Gościa Niedzielnego" gdańska redakcja przygotowała 1000. numer wydania lokalnego dodatku. Od 19 lat prezentujemy rzetelny obraz archidiecezji i ewangelizujemy.

Pierwszy numer "Gościa Gdańskiego", dodatku do "Gościa Niedzielnego", który już wtedy był liderem wśród tygodników katolickich i tzw. tygodników opinii, ukazał się 16 maja 2004 roku. Otworzyło go wówczas "Słowo metropolity gdańskiego na temat znaczenia prasy katolickiej".

Arcybiskup Tadeusz Gocłowski napisał m.in.: "Komercji niektórych tytułów prasowych, które niekiedy brutalnie atakują chrześcijański styl życia, trzeba przeciwstawić prawdę, piękno, dobro i autentyzm chrześcijański. (...) Do archidiecezji gdańskiej zaprosiliśmy znakomity tytuł prasowy, jakim jest »Gość Niedzielny«. Na jego łamach będziemy kontynuować nasz dotychczasowy tytuł »Gwiazda Morza« jako dodatek archidiecezjalny".

Kierownikami redakcji "Gościa Gdańskiego" byli kolejno: ks. Sławomir Czalej (2004-2013), ks. Rafał Starkowicz (2013-2019), którzy położyli ogromne zasługi w rozwoju pisma i jego czytelnictwa w archidiecezji.

Od 1 lipca 2019 r. pracami redakcji przez kolejne 4 lata kierował ks. Maciej Świgoń. - Naszym celem w pracy dziennikarskiej jest głoszenie Dobrej Nowiny. Żeby do tego doszło, potrzebne są dobre informacje, dobrzy ludzie, dobre wydarzenia. Trzeba je pokazywać, począwszy od wydarzeń w skali archidiecezji, skończywszy na parafialnych czy wspólnotowych. Cieszą bardzo sukcesy, z których można wymienić nawet milionowe wyniki miesięczne odsłony naszej witryny. Jednak nasza grupa, dzięki internetowi, jest liczniejsza - to ludzie spoza naszej metropolii, a nawet z całego świata. To stawia przed redakcją zadanie, by informacja, materiały dziennikarskie były przygotowane na najwyższym poziomie oraz z duchem i przesłaniem katolickim. Zgodnie z naszym mottem – dajemy Słowo, które ma nie tylko informować, ale też pobudzać do wiary. 1000. edycja naszego wydawnictwa to wielka radość i okazja, by podziękować wszystkim naszym Czytelnikom - mówi ks. Świgoń.

1 września jest też czasem zmiany w gdańskiej redakcji. Misję kierowania oddziałem przejął ks. Mateusz Tarczyński. - To dla mnie wielkie wyzwanie, ale zarazem duża radość. To wymagająca praca, ale musi dawać wiele satysfakcji, skoro relacjonuje się działanie Boga w Kościele. To nie tylko kronika, to nie tylko opisywanie jubileuszów, ale to konkretne wskazywanie, że tu jest żywy Jezus - wśród tych ludzi, w tym Kościele. Przyszłość to dla chrześcijan królestwo Boże. Ale przyszłość realizuje się w teraźniejszości. Królestwo Boże to rzeczywistość, która w pełni dopiero nadejdzie, ale teraz już jest widoczna w zalążkach - we wspólnocie, która wzywa Pana, która przeżywa coś pięknego lub coś trudnego, która próbuje realizować Ewangelię w konkretnych okolicznościach. I to jest nasze zadanie w "Gościu Gdańskim": uchwycić obecność Boga w świecie - mówi ks. Tarczyński.


Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Gdańskiego" nr 35 na 3 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama