Nowy numer 49/2023 Archiwum

Koncert w hołdzie Rodzinie Ulmów - zaproszenie

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza 10 września o godz. 19.30 do bazyliki św. Brygidy w Gdańsku na koncert "Nie ma większej miłości". Wydarzenie upamiętni rodzinę Ulmów z Markowej, która - ratując rodziny żydowskie w czasie II wojny światowej - została zamordowana przez Niemców.

We wrześniu 1995 r. Wiktoria i Józef Ulmowie zostali uhonorowani tytułem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Od 2018 r. w rocznicę tragicznych wydarzeń w Markowej - 24 marca - obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

10 września odbędzie się uroczysta beatyfikacja rodziny Ulmów. To pierwszy raz w historii Kościoła, gdy do godności błogosławionych zostanie wyniesiona cała rodzina, łącznie z dopiero co narodzonym dzieckiem. To właśnie tej niezwykłej rodzinie i wszystkim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata dedykowany jest koncert. - Będzie on okazją do upamiętnienia wszystkich Sprawiedliwych, którzy w czasach niewyobrażalnego terroru nie zawahali się nieść pomocy swoim żydowskim sąsiadom - mówi Zuzanna Szwedek-Kwiecińska, rzecznik prasowy MIIWŚ.

Podczas koncertu wystąpią: Darek Malejonek, Marika, Dagmara i Martyna Melosik, Kasia Malejonek, Aleksandra Idkowska, Symcha Keller, Damian Ukeje oraz Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.Etno i Kacper Popek.

Repertuar koncertu oparty jest na projektach autorstwa D. Malejonka:

- "Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata" - współpraca z Narodowym Centrum Kultury - opowiadający o Polakach ratujących Żydów,
- "Centrum Oporu Cywilnego" - współpraca z Instytutem Pileckiego - opowiadający o cywilach walczących bez broni.

Organizatorzy: Biuro Programu "Niepodległa", Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, bazylika św. Brygidy w Gdańsku, Fundacja "Muzyka Świata".

Wstęp na koncert jest bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama