W niedzielę 1 października bp Wiesław Szlachetka odprawił w sanktuarium Błogosławionej Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy w Lasach Piaśnickich uroczystą Mszę św. w intencji ofiar zamordowanych tutaj w 1939 roku.
W homilii bp Szlachetka podkreślił, że Bóg objawia swoją wolę w naszym sumieniu, które jest wspólną wiedzą wszystkich ludzi na temat tego, co jest dobre, a co złe. - Odrzucanie woli Boga, Boskich praw, prawdy obiektywnej i wymyślanie prawdy własnej jest typowe dla każdej ideologii, której zazwyczaj celem jest zaspokajanie interesów jakiejś grupy kosztem innych. Ideologia ma moc zaślepiania umysłów, nie tylko ludzi młodych, ale też często nawet ludzi wykształconych - dodał. - Podczas zlotu norymberskiego w 1934 r. młodociani od 10. do 18. roku życia, zrzeszeni w Hitlerjugend, śpiewali: "Żaden ksiądz nie wydrze z nas uczucia, że jesteśmy dziećmi Hitlera. Czcimy nie Chrystusa, lecz Horsta Wessela". I dalej ta zmanipulowana przez ideologię młodzież krzyczała: "Precz z kadzidłami i wodą święconą! Kościół nie rozumie, co dla nas jest cenne. Ta swastyka przynosi zbawienie światu, chcemy podążać za nią krok w krok" - przytoczył.
- W 1935 r. zakazano modlitwy w szkołach. W latach 1936-1937 rozpętano przeciwko duchownym i siostrom zakonnym uporczywą kampanię oszczerstw, stosując metodę "pars pro toto", polegającą na orzekaniu o wszystkich na podstawie jednostkowych negatywnych przypadków. W 1938 r. zabroniono w szkołach śpiewania kolęd i wystawiania jasełek. A czasie wojny zakazano używania samej nazwy Boże Narodzenie. Usuwano też krzyże ze szkół i szpitali. Zaprzestano nauczania religii. Dlaczego? Bo chrześcijaństwo było przeszkodą we wcielaniu w życie ideologii nazistowskiej. Chrześcijaństwo jest przeszkodą dla każdej ideologii - dodał bp Szlachetka.
Drastycznym przykładem tego zjawiska była ideologia nazistowska. - Uformowani w jej duchu Niemcy w 1939 i 1940 r. tutaj, w tym piaśnickim lesie, bestialsko zamordowali ponad 12 tys. ludzi. Nie jest to jedyne miejsce niemieckich zbrodni tamtego czasu. To z rąk tych, którzy odrzucili Boga i Jego prawa, ginęli tu przedstawiciele polskiej elity intelektualnej i politycznej, działacze społeczni, duchowni, siostry zakonne - zaznaczył.
Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Gdańskiego" nr 40 na 8 października.