W archikatedrze oliwskiej w niedzielę 8 października abp Tadeusz Wojda sprawował liturgię w intencji gdańskiej Schola Cantorum Gedanensis. Okazją była 45. rocznica powstania zespołu i 40 lat pracy prof. Jana Łukaszewskiego, dyrygenta i dyrektora zespołu.
Uroczysta Msza św., której oprawę muzyczną zapewnił świętujący chór, zgromadziła wiele osób związanych z oliwskim zespołem. W archikatedrze licznie zebrali się też wierni, którzy przybyli, by modlić się w intencji Polskiego Chóru Kameralnego. Za pulpitem dyrygenta stanął prof. Jan Łukaszewski.
W homilii metropolita gdański nawiązał do ewangelicznej przypowieści Jezusa o dzierżawcach winnicy. - Winnicą może być nasza misja, nasza posługa, dzieła, które podejmujemy dla dobra innych, a są inspirowane przez Pana Boga. W tym świetle, za taką winnicę można uznać Polski Chór Kameralny, który stara się pokazać nam wszystkim od lat, jak wykorzystać wielkie dary Pana Boga i dzielić się nimi z innymi - mówił abp Wojda. Zgromadzonym przypomniał krótko historię zespołu i jego osiągnięcia. Życząc kolejnych lat działalności, zapewnił o modlitwie za wszystkich chórzystów. Złożył również życzenia maestro Janowi Łukaszewskiemu w dalszej pracy artystycznej i wspólnej drodze z zespołem z gdańskiej Oliwy.
Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis jest wybitnym, profesjonalnym zespołem chóralnym dysponującym niepowtarzalną barwą, najwyższymi umiejętnościami technicznymi oraz niespotykanie szerokim repertuarem. Sława chóru, który sięga wyżyn estetycznych, dotarła nie tylko do najważniejszych sal koncertowych w Polsce, ale także do wielu znaczących ośrodków muzycznych w Europie, Ameryce Północnej oraz Azji. Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis powstał w 1978 r. z inicjatywy Ireneusza Łukaszewskiego, który był jego pierwszym dyrektorem artystycznym. W 1983 r. kierownictwo artystyczne nad zespołem przejął brat założyciela - Jan Łukaszewski.